Սերժ Սարգսյանն ընդունել է բրիտանական խմբի պատվիրակությանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Միջխորհրդարանական միությունում բրիտանական խմբի պատվիրակությանը` խմբի ղեկավար Ջոն Ուիթինգդեյլի գլխավորությամբ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Նախագահը ողջունել է հյուրերին մեր երկրում, գոհունակությամբ արձանագրելով, որ պատվիրակության անդամներից ոմանք արդեն մի քանի անգամ այցելել են Հայաստան, քաջատեղյակ են հայ-բրիտանական հարաբերությունների օրակարգին և իրենց ավանդն ունեն երկկողմ փոխգործակցության զարգացման գործում: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ մեր երկիր առաջին անգամ այցելող բրիտանացի մյուս խորհրդարանականները հնարավորություն կունենան այցի օրերին իրենց համար հնարավորինս բացահայտելու Հայաստանը: «Հայաստան-Միացյալ Թագավորություն հարաբերությունների խորացման գործում, իհարկե, ես կարևորում եմ միջխորհրդարանական համագործակցությունը, բրիտանահայկական խմբի գործունեությունը և վստահ եմ, որ այն աշխուժացումը, որ մենք տեսնում ենք վերջին երկու տարիների ընթացքում, արդյունք է նաև այդ խմբակցության, մնացած խորհրդարանականների ակտիվ մասնակցության: Իսկ այդ հարաբերությունների խորացմամբ մենք մեծապես շահագրգռված ենք»,-ընդգծել է Հանրապետության Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը կարևորել է նաև խորհրդարանականների այցելությունները Լեռնային Ղարաբաղ և շնորհակալություն հայտնել Միացյալ Թագավորության այն խորհրդարանականներին, ովքեր եղել են Արցախում, տեղում ծանոթացել ԼՂ պետականաշինության ընթացքին, որը, Նախագահի համոզմամբ, կօգնի նրանց բրիտանական հասարակությանը ներկայացնել օբյեկտիվ իրականությունը Արցախի մասին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի անդամները պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել և ավելի ակտիվացնել Հայաստանին ու հայ ժողովրդին աջակցության իրենց ջանքերը, որոնք ուղղված են ինչպես հայ-բրիտանական երկկողմ կապերի ամրապնդմանն ու խորացմանը, այնպես էլ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը, Հայաստանի և նրա ժողովրդի համար կարևոր նշանակություն ունեցող խնդիրների լուծմանը: «Մենք բոլորս՝ Միջխորհրդարանական միությունում բրիտանական խմբի այս պատվիրակության անդամներս, ՄԹ խորհրդարանում լինելով տարբեր կուսակցությունների և խմբակցությունների անդամներ, համախմբված ենք Հայաստանին աջակից լինելու հարցում և մեզ համարում ենք Հայաստանի բարեկամները, ովքեր շարունակելու են իրենց առաքելությունն այս այցից հետո էլ՝ սպառիչ տեղեկությունների արդյունքում ավելի ամբողջական և լավ պատկերացումներով»,-Նախագահի հետ հանդիպմանն ասել են բրիտանացի խորհրդարանականները:
Հանդիպման ընթացքում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է նաև հյուրերին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերել են Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքականությանը, հայ-բրիտանական երկկողմ կապերի հետագա ամրապնդմանը, Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների ապագային և համագործակցության մտադրություններին ու ծրագրերին, Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը միանալու որոշմանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային խնդիրներին, ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին և այդ ուղղությամբ Հայաստանի ու միջազգային հանրության ջանքերին:

Armenian President Serzh Sargsyan received today the British Group Inter-parliamentary Union’s delegation led by John Whittingdale, according to the presidential press service.
The president welcomed the guests, noting with satisfaction that some members of the delegation have visited Armenia several times and that they are familiar with the agenda of Armenian-British relations and made a contribution to the development of bilateral cooperation. S. Sargsyan expressed hope that the other members of the delegation who arrived in Armenia for the first time will have the opportunity to get to know the country during their visit. “In terms of deepening Armenia-UK relations, of course, I attach importance to inter-parliamentary cooperation and the activities of British-Armenian group. I am sure that the revival that we have seen in the past two years is also a result of the active participation of this faction and other parliamentarians. We are always interested in deepening these relations,” the president stated.
He also underlined the importance of visits paid by MPs to Karabakh. The president thanked those MPs who visited Artsakh and familiarized themselves with the state building process on the spot, which will help them present the objective truth about Artsakh to the British public.
Expressing their gratitude for the reception, the British MPs expressed a willingness to continue and intensify their efforts to assist Armenia and the Armenian people - efforts which are aimed at strengthening and deepening of Armenian-British bilateral ties, further development of Armenia-EU relations, and solution of the problems to importance to Armenia.
During the meeting President Sargsyan answered the guests’ questions related to Armenia’s domestic and foreign policies, the further development of Armenian-British ties, the future of Armenia-EU relations and the cooperation prospects, Armenia’s decision to join the Customs Union, regional problems, the peaceful settlement of the Karabakh problem and the efforts made by Armenia and the international community in that direction.