Տիգրան Սարգսյանը Սոչիում հանդիպել է Դմիտրի Մեդվեդևին
Աշխատանքային այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում, մասնավորապես Սոչիում գտնվող վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հանդիպել է ՌԴ կառավարության ղեկավար Դմիտրի Մեդվեդևին: Այս մասին տեղեկանում ենք Կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Տիգրան Սարգսյանը ՀՀ կառավարության և հայ ժողովրդի անունից նախ շնորհավորել է ՌԴ իր գործընկերոջը՝ Սոչիում ձմեռային օլիմպիական խաղերը բարձր մակարդակով անցկացնելու, և ռուս մարզիկների արձանագրած հաջողությունների ու պատմական ռեկորդ սահմանելու կապակցությամբ:
«Օլիմպիական խաղերը մեծ տոն էին և բոլորս հիանում էինք այդ փայլուն սպորտային միջոցառմամբ, տիրում էր հիանալի մթնոլորտ»,- նշել Տիգրան Սարգսյանը:
«Հարգելի Տիգրան Սուրենի, ողջունում եմ Ձեզ Սոչիում: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել, որ ժամանել եք օլիմպիական խաղերի փակմանը: Ձեր երկրի նախագահը ներկա էր խաղերի բացմանը: Սա նաև մեր բարեկամության և գործընկերության խորհրդանիշ է: Այսօր նման աշխատանքային հանդիպման ընթացքում հնարավորություն ունենք անդրադառնալ ռուս-հայկական համագործակցությանը, դիտարկել, թե ինչպես են ընթանում աշխատանքները Հայաստանի՝ Մաքսային միությանն անդամակցելու, ինչպես նաև երկկողմ առևտրաշրջանառության հետագա զարգացման ուղղությամբ»,- ասել է Դմիտրի Մեդվեդևը:
Այնուհետև, երկու երկրների վարչապետները քննարկել են հայ-ռուսական ռազմավարական հարաբերություններին առչվող օրակարգային մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերել են առևտրատնտեսական և ներդրումային ոլորտներում երկկողմ համագործակցությանը` ներառյալ էներգետիկ, արդյունաբերական և ենթակառուցվածնքների բնագավառների համատեղ ծրագրերը:
Վարչապետ Սարգսյանը նշել է, որ ռուսական ընկերությունները կարևոր դեր են խաղում Հայաստանի տնտեսության մեջ:
«Հայաստանում գործում են հազարից ավելի ռուսական կապիտալով ընկերություններ: Ներդրումների ծավալով Ռուսաստանը մեր երկրում զբաղեցնում է առաջին տեղը: Հույս ունենք, որ առաջիկայում ևս այդ ներդրումները կշարունակվեն մեր երկրի տարբեր ոլորտներում»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Հայաստանի և Ռուսաստանի վարչապետները գոհունակություն են հայտնել երկկողմ առևտրաշրջանառության աճող ծավալների մակարդակից և վստահություն հայտնել, որ այն կշարունակի նոր թափ ստանալ Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը և Միասնական տնտեսական տարածքին միանալուց հետո:
Տիգրան Սարգսյանը և Դմիտրի Մեդվեդևը բարձր են գնահատել նաև Հայաստանի կողմից ՄՄ-ին անդամակցության «ճանապարհային քարտեզով» նախատեսված միջոցառումների իրականացման գործընթացը: ՌԴ վարչապետը նշել է, որ Եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացներին Հայաստանի մասնակցությունը նոր թափ կհաղորդի երկու երկրների միջև տնտեսական ոլորտում փոխգործակցության զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Այդ համատեքստում, Տիգրան Սարգսյանը և Դմիտրի Մեդվեդևը քննարկել են հայկական ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի արդիականացման և շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքներին, դրա անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը և երկկողմ հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, որոնք վերաբերվում են արդյունաբերական և հումանիտար համագործակցությանը:
Նշենք, որ Դմիտրի Մեդվեդևի հրավերով Տիգրան Սարգսյանը ներկա է գտնվել նաև ձմեռային օլիմպիական խաղերի փակման արարողությանը: Դրա շրջանակներում ՀՀ վարչապետը կարճատև զրույց է ունեցել նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:

Tigran Sargsyan meets with Dmitry Medvedev in Sochi
During his working visit to Sochi, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan met with his Russian counterpart Dmitry Medvedev, the press office of the Armenian government reported.
On behalf of Armenia’s government and people, T. Sargsyan congratulated D. Medvedev on the successful holding of the Sochi Winter Olympics and the impressive achievements and records of Russian athletes.
Thanking the Armenian prime minister for attending the closing ceremony of the Olympics, D. Medvedev said that the working meeting will give an opportunity to discuss Russian-Armenian cooperation, the work related to Armenia’s upcoming entry into the Customs Union and the further development of bilateral trade.
The two prime ministers addressed a number of issues concerning Armenian-Russian strategic relations, bilateral cooperation in trade, economy and investment, including joint programs in such spheres as energy, industry and infrastructure.
T. Sargsyan stressed that Russian companies play an important role in the Armenian economy.
“More than a thousand companies in Armenia were founded with Russian capital. Russia ranks first in terms of investments in Armenia. We hope that these investments in various spheres of our country will continue,” he stated.
The sides noted with satisfaction that bilateral trade volumes have increased, expressing confidence that bilateral trade will receive renewed impetus after Armenia joins the Customs Union and the Common Economic Space.
They also appreciated the implementation of measures envisaged by the roadmap for Armenia’s entry into the Customs Union.
The interlocutors discussed the work on modernization of the operating unit of Armenian Nuclear Power Plant, extension of its service life, and the measures to increase its safety as well as other issues related to bilateral relations.
We would remind you that Tigran Sargsayn attended the closing ceremony of the Sochi Olympics at the invitation of Dmitry Medvedev. During the visit, the Armenian prime minister also had a short conversation with Russian President Vladimir Putin.