«Հայաստանը հնարավորություն կունենա ընդլայնել հարաբերությունը ԵՄ-ի հետ»
Չի բացառվում, որ  Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձություններից հետո Ռուսաստանը, վախենալով դոմինոյի էֆեկտից, արագացնի կամ ճնշմամբ փորձի զարգացնել Մաքսային միության գործընթացը ոչ միայն Հայաստանի, այլև Բելառուսի, Ղազախստանի դեպքում: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Կովկաս ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
«Ուկրաինայում տեղի ունեցած դեպքերից հետո` Հարավային Կովկասում և հետխորհդային տարածքում եվրաինտեգրման գործընթացը կարող է նոր թափ, նոր ընթացք ստանալ, ինչը նշանակում է, որ այս պայմաններում Հայաստանը հնարավորություն կունենա ընդլայնել բազմաշերտ հարաբերությունները Եվրամիության հետ»,- ասաց քաղաքագետը:
Ուկրաինայում լուրջ զարգացումները, Սերգեյ Մինասյանի խոսքով, դեռ նոր են սկսվելու, իսկ լուրջ զարգացումներ ասելով` քաղաքագետը նշեց իշխանության, պաշտոնների բաժանումը:

“It is not ruled out that after the developments in Ukraine, Russia - in order to avoid a domino effect - will accelerate the Customs Union process not only concerning Armenia, but also Belarus and Kazakhstan,” Deputy Director of the Caucasus Institute, political scientist Sergei Minasian told reporters today.
“Following the developments in Ukraine, the European integration processes in the South Caucasus and the post-Soviet space may take a new turn, which means that in this case Armenia will have the opportunity to develop multilateral relations with the European Union,” S. Minasian said.
In his words, serious events, particularly distribution of authority, are still to happen in Ukraine.