Կարինե Աճեմյան. Բաքուն խուսափում է պատասխանատվությունից
«ԼՂ հիմնախնդիրը դեռևս չի կարգավորվել, բայց ոչ թե այն պատճառով, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները վատ են աշխատում, այլ Ադրբեջանն իրականում ոչինչ չի անում հիմնախնդիրը խաղաղ կարգավորման ճանապարհով տանելու ուղղությամբ»,- մեկնաբանելով Ադրբեջանի խորհրդարանի փոխնախագահի հայտարարությունը, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կարինե Աճեմյանը:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի խորհրդարանի փոխնախագահ Զիյաֆետ Ասկերովը հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքն արդյունք չի տալիս, այն «մահացած» խումբ է:
Ըստ հայ պատգամավորի` Ադրբեջանի նախագահն ամեն ինչ անում է` բանակցությունների ձգձգման ու կարգավորման պատասխանատվությունից խուսափելու համար:
«Եթե կողմերը ցանկություն չունեն, համանախագահները ոչինչ էլ չեն կարող անել, դա Բաքվում լավ հասկանում են: Այս պայմաններում պետք չէ խնդրի չկարգավորման ողջ պատասխանատվությունը բարդել համանախագահների վրա»,- հավելեց նա:

Карине Ачемян: Президент Азербайджана избегает ответственности
«Нагорно-карабахский конфликт не урегулирован не потому, что плохо работает Минская группа ОБСЕ, а потому, что Азербайджан ничего не делает в направлении мирного решения», - заявила Aysor.am депутат парламента Армении от Республиканской партии Карине Ачемян, комментируя заявление вице-спикера парламента Азербайджана.
Напомним, что вице-спикера парламента Азербайджана Зияфет Аскеровзаявил, что работа Минской группы ОБСЕ не дает результатов, это «мертвая» группа.
По словам К.Ачемян, президент Азербайджана делает все, чтобы затянуть переговоры и избежать ответственности урегулирования конфликта.
«Если у сторон нет желания, посредники не могут ничего сделать. В Баку это прекрасно понимают. В этих условиях неверно сваливать всю ответственность за нерешенность конфликта на сопредседателей», - отметила К.Ачемян.