Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Օմանի նորանշանակ դեսպանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Օմանի Սուլթանության արտակարգ և լիազոր դեսպան Յուսուֆ Իսսա Ալի Ալ Զադջալին: Այս մասին տեղեկանում ենք Նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել մեր երկրում իր դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու գործում: Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ հայ և արաբ ժողովուրդները միմյանց շաղկապված են դարերի պատմություն ունեցող բարեկամությամբ, որի հիմքի վրա այսօր Հայաստանի և արաբական երկրների միջև հաջողությամբ զարգանում են միջպետական հարաբերությունները:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ արաբական աշխարհի հետ հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնային ուղղություններից է, և Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Ծոցի արաբական պետությունների, այդ թվում՝ Օմանի Սուլթանության հետ հարաբերությունների զարգացմանը: Երկու երկրների միջև փոխգործակցության հետագա ընդլայնման և խորացման համար ՀՀ Նախագահը և Օմանի դեսպանը կարևորել են իրավապայմանագրային դաշտի կատարելագործումը, որի ուղղությամբ արդեն իսկ աշխատանքներ են իրականացվում՝ քննարկման փուլում են տարբեր ոլորտներում համագործակցությանն ուղղված մի շարք փաստաթղթերի նախագծեր:
Հանդիպման ընթացքում Սերժ Սարգսյանը ու Յուսուֆ Իսսա Ալի Ալ Զադջալին անհրաժեշտ են համարել նաև Հայաստանի և Օմանի միջև բազմակողմ՝ տարբեր միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում, փոխշահավետ և արդյունավետ համագործակցության զարգացումը:

Посол Омана вручил верительные грамоты президенту Армении
Новоназначенный чрезвычайный и полномочный посол Султаната Оман Юсуф Исса Аль Ал Задджали вручил верительные грамоты президенту Армении Сержу Саргсяну.
Как сообщили в пресс-службе президента, С.Саргсян поздравил дипломата с назначением и пожелал ему успехов в ходе осуществления дипломатической миссии в Армении. Собеседники сошлись во мнении относительного того, что сегодня межгосударственные отношения между Арменией и арабскими странами успешно развиваются на основе вековой дружбы, связывающей армянский и арабский народы.
Президент Серж Саргсян подчеркнул, что развитие отношений с арабским миром является одним из приоритетных направлений внешней политики Армении, и Ереван придает большое значение развитию отношений с арабскими государствами Залива, в частности, с Султанатом Оман. Стороны отметили важность усовершенствования договорно-правового поля для дальнейшего углубления и расширения двустороннего сотрудничества, в направлении которого уже ведутся соответствующие работы.
В ходе встречи Серж Саргсян и Юсуф Исса Аль Ал Задджали отметили также необходимость развития взаимовыгодного и плодотворного сотрудничества между странами в многостороннем формате, в том числе в рамках международных организаций.