«ՄՄ-ին միանալու որոշումը չպետք է ազդի հայ-վրացական հարաբերություններին»
«Մենք միակարծիք ենք, որ մեր երկրների ընտրությունները՝ կապված տնտեսական զարրգացման հետ, երբեք չպետք է խոչընդոտեն մեր տնտեսական հարաբերություններին»,- այս մասին Վրաստանի նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը միանալու և Վրաստանի՝ Եվրամիության հետ Ազատ առևտրի պայմանագիր կնքելու որոշումները, մեր համոզմամբ, չեն խոչընդոտի մեր տնտեսական հարաբերություններին, հակառակը՝ այդ որոշումները նոր հնարավորություններ են ընձեռում մեր գորածարարներին»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Երկրի ղակավարը հայտնեց, որ իր գործընկերոջ հետ հանդիպմանն անդարադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի մասնակցությանը՝ Եվրասիական տարածաշրջանում ծավալվող ինտեգրացիոն գործընթացներին:
«Մեր վրացի գործընկերներին ներկայացրինք այդ ուղղությամբ կատարված աշխատանքները և հետագա ծրագրերը: Անշուշտ նաև ներկայացվեց այն փաստարկներն ու մեր մոտեցումների ամբողջությունը, որի հիման վրա որոշեցինք միանալ Մաքսային միությանը»,- հայտարարեց Սերժ Սարգսյանը:
Եզրափակելով խոսքը՝ Սերժ Սարգսյանն ասաց, որ երկու երկրների նախագահները միակարծիք էին, որ բոլոր հակամարտությունները պետք է լուծվեն միայն ու միայն խաղաղ ճանապարհով, միջազգային իրավունքի սկզբունքներին համապատասխան:

Саргсян: Вступление в ТС не препятствует экономическим отношениям с Грузией
Выбор путей экономического развития Армении и Грузии не может препятствовать экономическим отношениям между странами, заявил президент Армении Серж Саргсян.
«Решение Армении о вступлении в Таможенный союз и решение Грузии о присоединении к договору о свободной торговле ЕС не может стать препятствием в развитии наших экономических отношений. Напротив, данный выбор стран открывает новые возможности для наших предпринимателей», - сказал С.Саргсян на брифинге по итогам переговоров с президентом Грузии Георгием Маргвелашвили в Ереване.
Президент Армении проинформировал, что в ходе переговоров был затронут вопрос участия Армении в интеграционных процессах в Евразийском регионе.
«Мы представили нашим грузинским партнерам проведенную в этом направлении работу и дальнейшие программы. Были представлены также доводы и наши подходы, на основе которых мы приняли решение о вступлении в Таможенный союз», - заявил С.Саргсян.
Он также заявил, что президенты Армении и Грузии были едины во мнении, что все конфликты должны быть решены лишь мирным путем в соответствии с принципами международного права.