Փոխարտգործնախարար. Միգրացիոն օրենքի մեղմացման հարցով բանակցում ենք ՌԴ հետ
Մաքսային միությանը միանալուց հետո Հայաստանը Ռուսաստանի հետ երկու միգրացիոն պայմանագիր պետք է կնքի: Առաջին պայմանագիրը երկկողմանի է և կանոնակարգում է ժամանակավոր բնակությունը ՌԴ-ում, իսկ մյուսը աշխատանքային միգրացիայի վերաբերյալ է: Հայաստանը դիմել է Ռուսաստանի Դաշնությանը, որ այս պայմանագրերի ստորագրման աշխատանքերն ավելի վաղ արվեն, քան դա նախատեսում է «ճանապարհային քարտեզը»: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
«Եթե մենք ստորագրենք այդ պայմանագրերը հայտնվում ենք այն կարգավիճակում, որում գտնվում են այսօր Մաքսային միության անդամ երկրները»,-ասաց փոխարտգործնախարարը:
Հիշեցնենք, որ ՌԴ-ում հունվարի 1-ից գործում է օրենքը, որով Ռուսաստանի տարածքում գտնվող և պաշտոնական աշխատանքային պայմանագիր չունեցող օտարերկրյա քաղաքացիների համար երկրում գտնվելու առավելագույն ժամկետ է սահմանվում 90-օրը:
փոխարտգործնախարարը հայտնեց, որ բանակցությունները տարվում են, որ այս միգրացիոն օրենքը ՀՀ քաղաքացիների դեպքում մեղմացվի:

Kocharian: We negotiate with Russia over mitigation of migration law
The first one is a bilateral agreement regulating temporary residence in Russia, while the second agreement is related to migrant labor. Armenia has asked Russia to start work on this agreement’s signing earlier than it was envisaged by the roadmap, the deputy minister said.
“After signing these two agreements with Russia, we will get the same status as the other member states of the Customs Union,” S. Kocharian noted.
We would remind you that on January 1, 2014 a new law changing the conditions of CIS citizens’ stay in Russia took effect in the Russian Federation. Under the new law, foreign citizens without an entry visa may stay in Russia only 90 days out of any 180 days.
Shavarsh Kocharian said that negotiations are underway between Armenia and Russia with the aim of mitigating the migration rules for Armenian citizens.