Փոխարտգործնախարար. Միգրացիոն օրենքի մեղմացման հարցով բանակցում ենք ՌԴ հետ
Մաքսային միությանը միանալուց հետո Հայաստանը Ռուսաստանի հետ երկու միգրացիոն պայմանագիր պետք է կնքի: Առաջին պայմանագիրը երկկողմանի է և կանոնակարգում է ժամանակավոր բնակությունը ՌԴ-ում, իսկ մյուսը աշխատանքային միգրացիայի վերաբերյալ է: Հայաստանը դիմել է Ռուսաստանի Դաշնությանը, որ այս պայմանագրերի ստորագրման աշխատանքերն ավելի վաղ արվեն, քան դա նախատեսում է «ճանապարհային քարտեզը»: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
«Եթե մենք ստորագրենք այդ պայմանագրերը հայտնվում ենք այն կարգավիճակում, որում գտնվում են այսօր Մաքսային միության անդամ երկրները»,-ասաց փոխարտգործնախարարը:
Հիշեցնենք, որ ՌԴ-ում հունվարի 1-ից գործում է օրենքը, որով Ռուսաստանի տարածքում գտնվող և պաշտոնական աշխատանքային պայմանագիր չունեցող օտարերկրյա քաղաքացիների համար երկրում գտնվելու առավելագույն ժամկետ է սահմանվում 90-օրը:
փոխարտգործնախարարը հայտնեց, որ բանակցությունները տարվում են, որ այս միգրացիոն օրենքը ՀՀ քաղաքացիների դեպքում մեղմացվի:

Ш.Кочарян: Мы ведем переговоры Россией для смягчения миграционного закона
После вступления в Таможенный союз Армения должна заключить с Россией два миграционных договора. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
Как сообщил Ш.Кочарян, первый договор – двусторонний и регламентирует временное проживание в РФ, а другой – о трудовой миграции. Армения обратилась к России, чтобы работы по подписанию этого договора начались раньше, чем это предусматривается «дорожной картой».
«Если мы подпишем с Россией эти два договора, то оказываемся в том же статусе, что и другие страны-члены Таможенного союза», - сказал замминистра.
Напомним, в России с 1 января 2014 года вступил в действие законопроект, по которому существенно изменяется условия пребывания граждан СНГ на территории России. Согласно новому закону, иностранные граждане, не имеющие визы для въезда в Россию, могут оставаться на территории РФ 90 дней в течение каждых 180 дней.
Замминистра иностранных дел сообщил, что между Арменией и Россией идут переговоры по вопросу смягчения миграционных правил для граждан Армении.