Ազատ տնտեսական գոտում 3 տարում կներգրավվի 120-150 ընկերություն
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այցելել է Հայաստանում «Էյ ջեյ էյ հոլդինգ» ընկերության տարածք, որտեղ ստեղծվում է մասնագիտացված ոսկերչական, ակնագործական և ժամագործական ազատ տնտեսական գոտի: Կառավարության ղեկավարը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանի և ընկերության ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ շրջել է տարածքով՝ ծանոթացել առաջիկայում իրականացվելիք շինաշխատանքների ծրագրերին: Այնուհետև խորհրդակցության ընթացքում վարչապետին է ներկայացվել ազատ տնտեսական գոտու նախագիծը:
Նախատեսվում է ԱՏԳ-ում առաջին երեք տարիների ընթացքում ներգրավել 120-150 ընկերություն, որոնք կստեղծեն շուրջ 2 հազար նոր աշխատատեղեր և կապահովեն տարեկան շուրջ 200-250 մլն դոլարի արտադրանքի արտահանում: Մինչ 2015 թվականը տարածքի ձեռքբերման, հիմնանորոգման և գործարկման համար պահանջվող ներդրումները գնահատվել են 10.72 մլն դոլար: Նախատեսվում է, որ ԱՏԳ-ն կսկսի փուլային գործունեություն իրականացնել 2014 թվականից և լիովին կգործարկվի մինչև 2015 թ. վերջ:
ԱՏԳ հիմնանորոգված տարածքը կհասնի 32 հազար 400 քմ-ի, որից 12 հազար 750 քմ-ն կլինի արտադրական տարածք:
2013 թ. դրությամբ մոտ 10 հազար քմ տարածքն արդեն նախապես արմագրվել է ավելի քան 15 ոսկերչական ընկերությունների կողմից, որոնք ներկայացնում են Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը, Թուրքիան, Լիբանանը, ԱՄԷ-ն և այլն:
Համաշխարհային ոսկերչական կոնֆեդերացիան և նրա նախագահ Գայետանո Կավալիերին անձամբ մեծ հետաքրքրվածություն և պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու ՀՈԿ ընկերություններ հայաստանյան ԱՏԳ ներգրավելու և արտադրություններ հիմնելու հարցում:
Ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման նպատակն է օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների, ոսկերչական, ակնագործական և ժամագործական ոլորտի միջազգային ընկերությունների ներգրավման միջոցով խթանել արտահանման ծավալների աճը, ստեղծել նոր աշխատատեղեր և նպաստել կայուն տնտեսական զարգացմանը:
«Էյ ջեյ էյ» ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման ծրագիրը հաստատվել է ՀՀ կառավարության փետրվարի 28-ի նիստում:

Премьер-министр Армении посетил «Эй Джей Эй Холдинг»
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян посетил сегодня ЗАО «Эй Джей Эй Холдинг», на территории которой создается Свободная экономическая зона (СЭЗ) для ювелирной сферы, алмазообработки и производства часов.
Глава правительства в сопровождении министра экономики Армении Ваграма Аванесяна и представителей компании ознакомился с программой предстоящих строительных работ. Затем в ходе совещания премьер-министр Тигран Саркисян представил проект создания свободной экономической зоны
В ближайшие три года планируется привлечь 120-150 иностранных компаний и создать до 2000 тыс. рабочих мест, обеспечив ежегодный экспорт продукции на сумму $200-250 млн. Программа будет осуществляться в три этапа. Планируется, что СЭЗ начнет осуществлять поэтапную деятельность с 2014 года, а полностью будет задействована до конца 2015 года. На приобретение территории в 2013-2015 году необходимы инвестиции в размере 10.72 млн. долларов.
СЭЗ будет располагаться на территория общей площадью 32,4 тыс. кв. м, из которых 12,75 тыс. кв. м будет отведено на производственные цели.
По состоянию на 2013 год порядка 10 тысяч квадратных метров уже закреплены за более чем 15 ювелирными компаниями, представляющими Россию, США, Турцию, Ливан ОАЭ и другие страны.
Цель создания свободной экономической зоны – стимулирование объемов экспорта с привлечением прямых иностранных инвестиций, ювелирных и часовых компаний, а также создание новых рабочих мест и содействие устойчивому экономическому развитию страны.
Программа создания Свободной экономический зоны (СЭЗ) на территории ЗАО «Эй Джей Эй Холдинг» утверждена правительством Армении на заседании 28 февраля.