Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է հայ դիվանագետներին` մասնագիտական օրվա առթիվ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության դիվանագետի օրվա առթիվ: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
«Հարգելի՛ դիվանագետներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետության դիվանագետի օրվա կապակցությամբ։
Նորանկախ Հայաստանի դիվանագիտությունը թեև կարճ, բայց արդեն բավականին հարուստ պատմություն ունի, որը լի է ազգային և պետական շահերի պաշտպանության օրինակելի դրսևորումներով։
Հայ դիվանագետները աչքի են ընկնում հայրենասիրությամբ, մասնագիտական բարձր պատրաստվածությամբ և նվիրումով։ Հենց այս հատկանիշների շնորհիվ է մեր ազգային շահերի գիտակցման վրա հիմնված և հավասարակշռված արտաքին քաղաքականությունը լայն ընկալում գտնում միջազգային ասպարեզում` հնարավոր դարձնելով արդյունավետ և իրատեսական լուծումներ գտնել Հայաստանի առջև դրված խնդիրներին։
Համոզված եմ, որ ձեր ամենօրյա անձնվեր գործունեության արդյունքում մենք ի զորու ենք պաշտպանելու մեր երկրի և ժողովրդի շահերը, առավել բարձրացնելու Հայաստանի հեղինակությունը միջազգային ասպարեզում։ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին ակնկալում եմ այդ ոճրագործության միջազգային ճանաչման և դատապարտման, ինչպես նաև հետագայում նման հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ հայ դիվանագիտության ջանքերի կրկնապակում:
Վստահ եմ, որ մեր դիվանագիտական ծառայությունն այսուհետ ևս նույն նպատակասլացությամբ շարունակելու է տարբեր երկների հետ համագործակցության ընդլայնմանը, աշխարհում մեր բարեկամների թվի ավելացմանն ուղղված ջանքերը։
Այս հիշարժան օրը մաղթում եմ ձեզ արդյունավետ գործունեություն, ուժ և եռանդ Հայրենիքին ծառայելու ձեր առաքելության մեջ՝ հանուն մեր երկրի անվտանգ և բարեկեցիկ ապագայի»,- ասված է ՀՀ Նախագահի շնորհավորական ուղերձում։

Serzh Sargsyan: Armenian diplomats are notable for patriotism
Armenian President Serzh Sargsyan has sent a congratulatory address on Diplomat’s Day marked in Armenia. According to the presidential press service, the address says:
“Respected diplomats!
I congratulate you on Armenian Diplomat’s Day.
The independent Armenia’s diplomacy has a short but rich history which is full of exemplary manifestations of the protection of national and state interests.
The Armenian diplomats are notable for their patriotism, high professional responsibility and devotion. Thanks to these qualities, our balanced foreign policy based on the awareness of our national interests finds wide understanding in the international arena, making it possible to find efficient and realistic solutions to the problems facing Armenia.
I am convinced that due to your selfless daily activities, we are able to defend the interests of our country and people and enhance Armenia’s reputation in the international arena. In the run-up to the 100th centennial of the Armenian Genocide, I expect the Armenia diplomacy tol double its efforts on the international recognition and condemnation of that crime and the prevention of such crimes in the future.
I am convinced that our diplomatic service will continue - with the same commitment – to make efforts aimed at expanding our cooperation with various countries and increasing the number of our friends worldwide.
On this memorable day I wish you fruitful activity, vigor and energy in our mission of serving the Homeland for a secure and prosperous future of our country”.