Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է հայ դիվանագետներին` մասնագիտական օրվա առթիվ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության դիվանագետի օրվա առթիվ: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
«Հարգելի՛ դիվանագետներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետության դիվանագետի օրվա կապակցությամբ։
Նորանկախ Հայաստանի դիվանագիտությունը թեև կարճ, բայց արդեն բավականին հարուստ պատմություն ունի, որը լի է ազգային և պետական շահերի պաշտպանության օրինակելի դրսևորումներով։
Հայ դիվանագետները աչքի են ընկնում հայրենասիրությամբ, մասնագիտական բարձր պատրաստվածությամբ և նվիրումով։ Հենց այս հատկանիշների շնորհիվ է մեր ազգային շահերի գիտակցման վրա հիմնված և հավասարակշռված արտաքին քաղաքականությունը լայն ընկալում գտնում միջազգային ասպարեզում` հնարավոր դարձնելով արդյունավետ և իրատեսական լուծումներ գտնել Հայաստանի առջև դրված խնդիրներին։
Համոզված եմ, որ ձեր ամենօրյա անձնվեր գործունեության արդյունքում մենք ի զորու ենք պաշտպանելու մեր երկրի և ժողովրդի շահերը, առավել բարձրացնելու Հայաստանի հեղինակությունը միջազգային ասպարեզում։ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին ակնկալում եմ այդ ոճրագործության միջազգային ճանաչման և դատապարտման, ինչպես նաև հետագայում նման հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ հայ դիվանագիտության ջանքերի կրկնապակում:
Վստահ եմ, որ մեր դիվանագիտական ծառայությունն այսուհետ ևս նույն նպատակասլացությամբ շարունակելու է տարբեր երկների հետ համագործակցության ընդլայնմանը, աշխարհում մեր բարեկամների թվի ավելացմանն ուղղված ջանքերը։
Այս հիշարժան օրը մաղթում եմ ձեզ արդյունավետ գործունեություն, ուժ և եռանդ Հայրենիքին ծառայելու ձեր առաքելության մեջ՝ հանուն մեր երկրի անվտանգ և բարեկեցիկ ապագայի»,- ասված է ՀՀ Նախագահի շնորհավորական ուղերձում։

Президент Армении: Армянские дипломаты отличаются патриотизмом
Президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание по случаю Дня дипломата Республики Армения. Как сообщили в пресс-службе президента, в послании говорится:
«Уважаемые дипломаты!
Поздравляю Вас с Днем дипломата Республики Армения.
Дипломатия независимой Армении имеет хоть и короткую, но уже достаточно богатую историю, которая полна образцовых проявлений защиты национальных и государственных интересов.
Армянские дипломаты отличаются патриотизмом, высокой профессиональной ответственностью и преданностью. Именно благодаря этим качествам наша сбалансированная внешняя политика, основанная на осознании наших национальных интересов, находит широкое понимание на международной арене, делая возможным нахождение эффективных и реалистичных решений стоящих перед Арменией задач.
Убежден, что в результате вашей каждодневной самоотверженной деятельности мы в состоянии защитить интересы нашей страны и народа, повысить авторитет Армении на международной арене. В преддверии 100-летия Геноцида армян ожидаю удвоения усилий армянской дипломатии в направлении международного признания и осуждения этого злодеяния, а также предотвращения подобных преступлений в будущем.
Уверен, что наша дипломатическая служба и далее с той же целенаправленностью продолжит усилия, направленные на расширение сотрудничества с различными странами, рост числа наших друзей в мире.
В этот памятный день желаю вам результативной деятельности, сил и энергии в вашей миссии служения Родине – во имя безопасного и благополучного будущего нашей страны».