Քաղաքագետ. Ուկրաինայում պատերազմը շատ ծանր հետևանքներ կունենա ՌԴ-ի համար
Ղրիմը Ուկրաինայի համար յուրահատուկ շրջան է համարվում և այնտեղ տեղի ունեցածը ազդեցություն է ունենում Կիևի վրա: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց «Կովկաս» ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքով՝ Ուկրաինայում նկատվում է իշխանության և պետության կոլապս: Ասուլիսի մյուս բանախոս՝ «Համաձայնություն» կենտրոնի ղեկավար Դավիթ Շահնազարյանը չբացառեց, որ Ռուսաստանը ակտիվ գործողություններ կձեռնարկի նաև մեր տարածաշրջանում:
Անդրադառնալով Ուկրաինայի ներկայիս իշխանության քաղաքականությանը` Դ. Շահնազարյանը ասաց, որ այն իրեն բավական խելամիտ է իրեն պահում և ամեն ինչ անում է, որպեսզի ռազմական բախում չլինի Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև:
«Այժմ ակտիվորեն ոչ բացահայտ երկխոսություն է ընթանում Արևմուտքի, Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև, որի արդյունքում, սակայն, ըստ պաշտոնական հայտարարության, ընդհանուր հայտարարի դեռ չեն եկել: Ռուսաստանն, ըստ էության, փորձում է նոր աշխարհակարգ ձևավորել: Սա ուղղված է միջազգային հանրության դեմ և ակնհայտ է, որ հետևանքները Ռուսաստանի համար շատ ծանր են լինելու»,- ասաց նա:
Նրա խոսքով՝ ՌԴ-ն միջազգային բոլոր դրույթներով գրավել է Ղրիմը և Ղրիմի խորհրդարանի ընդունած որոշումը չի կարելի օրինական համարել, քանի որ այն կայացվել է զինվորականների ներկայությամբ:
Հարցին` պատերազմի դեպքում, հավանակա՞ն է, որ Հայաստանը` որպես ՀԱՊԿ անդամ, ստիպված լինի միջամտել գործընթացին, Ա. Իսկանդարյանը պատասխանեց, որ պատերազմ էլ չի լինի և լինելու դեպքում էլ դժվար է պատկերացնել մի իրավիճակ, երբ ՌԴ-ն Հայաստանի զորքերի կարիքն ունենա:

Д.Шахназарян: Война в Украине будет иметь тяжелые последствия для России
Крым является для Украины особенным регионом и происходящие там события влияют на Киев. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами директор Института Кавказа Александр Искандарян.
По его словам, в Украине наблюдается коллапс власти и государства.
Руководитель центра «Согласие» Давид Шахназарян не исключил, что Россия может предпринять активные действия и в регионе Южного Кавказа.
Касаясь политики нынешних властей Украины, Д.Шахназарян заявил, что они ведут себя довольно рассудительно и делают все, чтобы избежать военного столкновения между Россией и Украиной.
«Пока идет неявный диалог между Западом, Россией и США, в результате которого, согласно официальным заявлениям, стороны пока не пришли к общему знаменателю. Россия, по сути, пытается сформировать новый мировой порядок. Это направлено против международного сообщества и очевидно, что последствия будут для России очень тяжелыми», - сказал Д.Шахназарян.
По его словам, Россия в нарушение всех международным норм захватила Крым и принятое крымским парламентом решение не может считаться законным, поскольку оно принято в присутствии военных сил на полуострове.
На вопрос о том, есть вероятность того, что в случае войны Армения как член ОДКБ вынуждена будет вмешаться в процесс, Александр Искандарян ответил, что войны не будет. По его словам, кроме того в случае войны сложно представить ситуацию, когда Россия будет нуждаться в армянских войсках.