Բաղդասարյան. Հայաստանը կարող է կամուրջ դառնալ ԵՄ-ի և Մաքսային միության միջև
Այսօր Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանն ընդունել է Հայաստանում Նիդեռլանդների արտակարգ և լիազոր դեսպան Հանս Հորբախին: Այս մասին հայտնում են ԱԱԽ լրատվության ծառայությունից:
Դեսպանի խնդրանքով Արթուր Բաղդասարյանը ներկայացրել է ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության ներկա վիճակը, տեղեկացնելով, որ արդեն փետրվարին Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում քննարկել և հավանության է արժանացրել «Եվրոպական հարևանության քաղաքականության Հայաստանի Հանրապետություն-Եվրոպական միություն գործողությունների ծրագրի կատարումն ապահովող 2014-2015թթ. միջոցառումների ցանկը` հավելելով, որ ծրագիրն իրենից ներկայացնում է շուրջ 160 ուղղություններով բարեփոխումների շարունակում, որը ընդգրկում է Հայաստանի պետական և հանրային կյանքի բոլոր ոլորտները:
Այս համատեքստում Արթուր Բաղդասարյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը լավ հնարավորություն ունի դառնալու կամուրջ ԵՄ-ի և Մաքսային միության միջև, քանի որ Հայաստանը Եվրամիության հետ ունի համագործակցության բավականաչափ փորձ:
ԱԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է նաև Անվտանգության խորհրդի և նրա աշխատակազմի աշխատանքների առանձնահատկությունները, ուղղություններն ու նպատակները:
Արթուր Բաղդասարյանն ու Հանս Հորբախը քննարկել են նաև երկու երկրների միջև առկա համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները:

А.Багдасарян: Армения может стать мостом между ЕС и Таможенным союзом
Армении может стать мостом между Евросоюзом и Таможенным союзом, поскольку имеет достаточный опыт сотрудничества с ЕС. Об этом заявил сегодня секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян в ходе встречи с Чрезвычайным и Полномочным послом Нидерландов в Армении Хансом Хорбахом.
Как передает пресс-служба Совета национальной безопасности, по просьбе посла Нидерландов, Артур Багдасарян представил нынешнюю ситуацию по взаимодействию Армения-ЕС. Он сообщил, что на заседании Совета национальной безопасности в феврале был обсужден и одобрен проект списка мероприятий на 2014-2015гг., обеспечивающих выполнение программы действий Армения-ЕС в рамках Европейской политики соседства. Программа действий Армения-Евросоюз включает в себя 160 приоритетных задач по 6 направлениям.
В этом контексте Артур Багдасарян подчеркнул, что у Армении есть хорошая возможность стать мостом между Евросоюзом и Таможенным союзом, поскольку страна имеет достаточный опыт сотрудничества с ЕС.
Артур Багдасарян и Ханс Хорбах обсудили также возможности расширения сотрудничества между двумя странами.