Բաղդասարյան. Հայաստանը կարող է կամուրջ դառնալ ԵՄ-ի և Մաքսային միության միջև
Այսօր Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանն ընդունել է Հայաստանում Նիդեռլանդների արտակարգ և լիազոր դեսպան Հանս Հորբախին: Այս մասին հայտնում են ԱԱԽ լրատվության ծառայությունից:
Դեսպանի խնդրանքով Արթուր Բաղդասարյանը ներկայացրել է ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության ներկա վիճակը, տեղեկացնելով, որ արդեն փետրվարին Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում քննարկել և հավանության է արժանացրել «Եվրոպական հարևանության քաղաքականության Հայաստանի Հանրապետություն-Եվրոպական միություն գործողությունների ծրագրի կատարումն ապահովող 2014-2015թթ. միջոցառումների ցանկը` հավելելով, որ ծրագիրն իրենից ներկայացնում է շուրջ 160 ուղղություններով բարեփոխումների շարունակում, որը ընդգրկում է Հայաստանի պետական և հանրային կյանքի բոլոր ոլորտները:
Այս համատեքստում Արթուր Բաղդասարյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը լավ հնարավորություն ունի դառնալու կամուրջ ԵՄ-ի և Մաքսային միության միջև, քանի որ Հայաստանը Եվրամիության հետ ունի համագործակցության բավականաչափ փորձ:
ԱԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է նաև Անվտանգության խորհրդի և նրա աշխատակազմի աշխատանքների առանձնահատկությունները, ուղղություններն ու նպատակները:
Արթուր Բաղդասարյանն ու Հանս Հորբախը քննարկել են նաև երկու երկրների միջև առկա համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները:

Baghdasarian: Armenia may serve as bridge between EU and CU
Armenia may serve as a bridge between the European Union and the Customs Union as it has enough experience of cooperation with the EU, Secretary of Armenia’s National Security Council (NSC) Arthur Baghdasarian said today during a meeting with Dutch Ambassador to Armenia Hans Horbach, the press service of NSC said.
At the ambassador’s request, A. Baghdasarian spoke about the current situation concerning Armenia-EU cooperation. He said that the NSC held a sitting in February, during which the participants discussed and approved the 2014-2015 draft measures to ensure the implementation of the Armenia-EU Action Plan under the European Neighborhood Policy. The Action Plan includes 160 priority tasks in six directions.
In this connection Arthur Baghdasarian said that Armenia has a good opportunity to become a bridge between the EU and the Customs Union as the country has gathered enough experience of cooperation with the EU.
Arthur Baghdasarian and Hans Horbach also discussed the opportunities of expanding cooperation between the two countries.