Մամիկոն Խոջոյանը Երևանում է. ԱՆ փոխնախարարն այցելել է նրան
Գերությունից ազատված Մամիկոն Խոջոյանը Իջևանի բժշկական կենտրոնից տեղափոխվել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն` Երևանից գործուղված բժիշկ-վնասվածքաբանի ուղեկցությամբ:
ՀՀ առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանի հանձնարարությամբ` փոխնախարար Վահան Պողոսյանն այցելել է Մամիկոն Խոջոյանին:
«Հիվանդի առողջական վիճակի ամբողջական գնահատման համար անհրաժեշտ են մի շարք հետազոտություններ, այդ թվում` գլխի համակարգչային շերտագրում»,-ասել է Վահան Պողոսյանը` ընդգծելով, որ Մամիկոն Խոջոյանը գտնվում է առողջապահության նախարարի անմիջական հսկողության ներքո և նրա առողջական վիճակի մասին պարբերաբար կզեկուցվի:
Իջևանի բժշկական կենտրոնում վնասվածքաբան Գոռ Ամրոյանի կատարած նախնական զննությամբ պարզվել է, որ Մամիկոն Խոջոյանի մոտ առկա են բազմակի կոտրվածքներ, վնասվածքներ, ինչպես նաև բազմաթիվ վերքեր և սալջարդեր:
«Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում անմիջապես կազմվել է հետազոտման պլան: Կատարվեցին կրծքի, կոնքի, աջ բազկի և նախաբազկի ռենտգեն քննություններ, որովայնի սոնոգրաֆիա, արյան անհրաժեշտ բոլոր հետազոտությունները, ինչպես նաև` գլխի համակարգչային շետրագրում:
Հիվանդի վիճակն այս պահին մասնագետները գնահատում են կայուն ծանր: Վերակենդանացման բաժանմունքում նա ստանում է ներերակային թերապիա:

Armenian citizen Mamikon Khojoyan, who was released by Azerbaijan recently after being held captive in recent months, has been transported today from the Ijevan city medical center to Surb Grigor Lusavorich Medical Center. He was accompanied by a traumatic surgeon from Yerevan.
Deputy Minister of Health Vahan Poghosian visited Khojoyan on the instructions of Armenian Health Minister Derenik Dumanian.
“A number of examinations, including computed tomography, are necessary for a comprehensive assessment of the patient’s health condition,” Vahan Poghosian said, adding that the health minister took personal control of Mamikon Khojoyan’s case and regular reports will be made about his condition.
According to traumatic surgeon Gor Amroyan who examined Khojoyan at the Ijevan medical center, M. Khojoyan has suffered numerous fractures, injuries and bruises.
At Surb Grigor Lusavoruch Center, Khojoyan will have an X-ray of his chest, right arm, and pelvis, undergo an abdominal ultrasound examination, a computed tomography of the brain, and have blood tests.
Doctor assess Mamikon Khojoyan’s condition as serious, but stable. He receives intravenous therapy in the intensive care unit.