Համանախագահների հանդիպումները հերթական բնույթի են. Փորձագետ
Առաջիկայում համանախագահների` Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ հանդիպումներից մեծ ակնկալիքներ չկան: Դրանք ավելի շատ հերթական բնույթի հանդիպումներ են: Անդրադառնալով առաջիկայում համանախագահների` Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախարարների հետ առանձին հանդիպելու մտադրությանը, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց փորձագետ Էդգար Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով` ժամանակն է, որ այդ հանդիպումների ընթացքում միջնորդները նախապայմաններ ներկայացնեն Ադրբեջանին. խոսքը, մասնավորապես, գերիների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի դրսևորումների մասին է:
«Պետք է հստակ պահանջ լինի Ադրբեջանին` գոնե մարդասիրական հարցերում գործել կառուցողական»,- նշեց նա:
Փորձագետը նշեց, որ դիվանագիտական կորպուսն այս հարցում մեծ անելիքներ ունի` խնդիր կա որևէ ձևով բարձրացնելու բանակցությունների արդյունավետությունը:
Ինչ վերաբերում է առաջիկա հանդիպումներին, ապա Է. Հովհաննիսյանը կարծում է, որ շատ բան կախված է Ադրբեջանից, քանզի այդ երկիրը` որպես կանոն, վիժեցնում է միջնորդների բոլոր նախաձեռնությունները:

Предстоящая встреча с посредниками МГ ОБСЕ станет «очередной»
Больших ожиданий от предстоящей встречи сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана нет, заявил Aysor.am эксперт Эдгар Ованнисян.
По его словам, эти встречи можно отнести к разряду «очередных». Эксперт считает, что многое зависит также от Азербайджана, который, как правило, проваливает все инициативы посредников.
Э.Ованнисян считает, что настало время, чтобы во время этих встречи посредники выдвинули бы предусловия Азербайджану, в частности, по вопросу нечеловеческого отношения азербайджанцев к армянским пленным.
«Должно быть четкое требование – хотя бы в гуманитарных вопросах действовать конструктивно», - сказал Э.Ованнисян. По его словам, в этом вопросе велика также роль дипломатического корпуса.