Համանախագահների հանդիպումները հերթական բնույթի են. Փորձագետ
Առաջիկայում համանախագահների` Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ հանդիպումներից մեծ ակնկալիքներ չկան: Դրանք ավելի շատ հերթական բնույթի հանդիպումներ են: Անդրադառնալով առաջիկայում համանախագահների` Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախարարների հետ առանձին հանդիպելու մտադրությանը, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց փորձագետ Էդգար Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով` ժամանակն է, որ այդ հանդիպումների ընթացքում միջնորդները նախապայմաններ ներկայացնեն Ադրբեջանին. խոսքը, մասնավորապես, գերիների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի դրսևորումների մասին է:
«Պետք է հստակ պահանջ լինի Ադրբեջանին` գոնե մարդասիրական հարցերում գործել կառուցողական»,- նշեց նա:
Փորձագետը նշեց, որ դիվանագիտական կորպուսն այս հարցում մեծ անելիքներ ունի` խնդիր կա որևէ ձևով բարձրացնելու բանակցությունների արդյունավետությունը:
Ինչ վերաբերում է առաջիկա հանդիպումներին, ապա Է. Հովհաննիսյանը կարծում է, որ շատ բան կախված է Ադրբեջանից, քանզի այդ երկիրը` որպես կանոն, վիժեցնում է միջնորդների բոլոր նախաձեռնությունները:

Upcoming meeting with OSCE MG Co-chairs going to be ‘regular’
There are no big expectations from the upcoming meetings of the OSCE Minsk Group Co-chairs with the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan, expert Edgar Hovhannisian told Aysor.am.
According to him, these meetings can be categorized as ‘regular’. A lot also depend on Azerbaijan that as a rule ruins all initiatives of the mediators, E. Hovhannisian said.
According to him, it is time for the mediators to set preconditions to Azerbaijan during these meetings, in particular preconditions related to inhuman treatment of Armenian prisoners by Azerbaijan.
“A clear demand should be made to act constructively, at least in humanitarian matters,” the expert said, adding that the role of the diplomatic corps is also important in this issue.