Սամվել Նիկոյան. Ադրբեջանն ամեն ինչի ընդունակ է
Ադրբեջանում հայ գերիների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքը արդյունք է տարիներ ի վեր այդ երկրում ամենաբարձր մակարդակով վարվող հակահայ քաղաքականության: Անդրադառնալով Ադրբեջանից հայրենադարձված ՀՀ քաղաքացի Մամիկոն Խոջոյանի նկատմամբ իրականացված կտտանքներին՝ Aysor.am-ին ասաց ԱԺ նախկին նախագահ Սամվել Նիկոյանը:
«Մենք գործ ունենք նենգ թշնամու հետ, որը դուրս է համամարդկային արժեքային համակարգից և ընդունակ է ամեն ինչի: Այդ երկրի նախագահ Ալիևի վարած քաղաքականության արդյունքում Ադրբեջանում խեղաթյուրվել են հումանիզիմի ընկալումները: Ես համոզված եմ, որ դա առաջին հերթին հենց ադրբեջանական ժողովրդի դեմ է աշխատելու»,- ասաց նա:
Ս. Նիկոյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի հետ տարբեր ֆորմատով հանդիպումների ժամանակ այս ամենը պետք է հաշվի առնել, քանզի այդ գործընթացն Ադրբեջանում այլևս անշրջելի է:

Никоян: Азербайджан поставил себя вне рамок общечеловеческих ценностей
Нечеловеческое отношение в Азербайджане к армянским пленным является результатом проводимой на протяжении лет на самом высоком уровне антиармянской политики, заявил Aysor.am бывший спикер парламента Армении Самвел Никоян.
«Мы имеем дело с коварным противником, который поставил себя вне рамок общечеловеческих ценностей, и способен на все. В результате проводимой президентом этой страны политики в Азербайджане искажено понимание гуманизма. Уверен, что все это, в первую очередь, будет работать против азербайджанского народа», - отметил С.Никоян.
Напомним, что 77-летний гражданин Армении Мамикон Ходжоян оказался на азербайджанской территории 28 января текущего года. 4 марта он был передан Армении в крайне тяжелом состоянии. На его теле были обнаружены многочисленные следы насилия, огнестрельное ранение.