ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Սերբիայի ԱԳ նախարար Իվան Մրկիչին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Սերբիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Իվան Մրկիչին: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է բարձրաստիճան հյուրին և կարևորել նրա այցը հայ-սերբական բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը շարունակելու և համագործակցության օրակարգն առաջ մղելու տեսանկյունից: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի և Սերբիայի միջև դարավոր կապերը բարեկամության բազմաթիվ դրսևորումներ են ունեցել: Նախագահի խոսքով, հայ ժողովուրդը երախտագիտությամբ է հիշում 1988թ. աղետալի երկրաշարժին հաջորդած օրերին Հայաստան օգնության շտապող այն յոթ սերբ օդաչուներին, ովքեր ավիավթարի հետևանքով զոհվեցին Երևանի մատույցներում, և ամեն տարի երկրաշարժի տարելիցին հարգանքի տուրք է մատուցում նույն վայրում նրանց հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի մոտ:
Սերժ Սարգսյանը և Սերբիայի արտգործնախարար Իվան Մրկիչը երկուստեք կարևորել են բարձր մակարդակի փոխայցելությունները, որոնց արդյունքում, նրանց համոզմամբ, վերջին տարիներին ակտիվացել են երկկողմ հարաբերություններն ու մի շարք ոլորտներում փոխգործակցությունը:
Զրուցակիցները պատրաստակամություն են հայտնել այսուհետ ևս ջանքեր գործադրելու առկա դրական դինամիկան պահպանելու և զարգացնելու համար՝ համակարծիք լինելով, որ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցությունը զարգացնելու չիրացված մեծ ներուժ կա:
Հանդիպմանը կարևորվել է նաև Սերբիայի կողմից 2015թ. ԵԱՀԿ նախագահության շրջանում Հայաստանի և Սերբիայի միջև փոխշահավետ և սերտ համագործակցությունը:

Armenian President Serzh Sargsyan today received Serbian Foreign Minister Ivan Mrkic, according to the presidential press service. S. Sargsyan stressed the importance of the foreign minister’s visit in terms of continuing the Armenian-Serbian dialog at the high level and promoting the agenda of bilateral cooperation.
In his words, the centuries-old ties between Armenia and Serbia have had various manifestations of friendship. The president stated that the Armenian people gratefully remember the Serbian pilots killed in a crash near Yerevan while coming to the rescue of Armenia after the 1988 devastating earthquake in Spitak.
Both the president and the Serbian foreign minister underlined the importance of high-level visits, thanks to which bilateral relations and cooperation in a number of spheres have become active in recent years.
The interlocutors expressed willingness to continue efforts aimed at maintaining and developing the positive dynamics, noting the existence of an unfulfilled potential in political, cultural and some other spheres of mutual interest as well as the potential for cooperation in international organizations.
The significance of mutually beneficial and close cooperation during Serbia’s chairmanship of the OSCE in 2015 was also stressed at the meeting.