Կարեն Սարիբեկյան. Ադրբեջանի պահվածքը լավատեսություն չի ներշնչում
«Եթե Ադրբեջանի նախագահը պետք է հանդիպման գա ու ասի, որ կարող է պատերազմ սկսել կամ որ ադրբեջանական բանակն ամենաուժեղն է, արդեն իսկ կարող ենք ասել, որ այդ հանդիպումը ձախողված է»,- այս մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի հանձնաժողովի անդամ Կարեն Սարիբեկյանը:
Կ. Սարիբեկյանի խոսքով՝ Ադրբեջանից հնչող հայտարարությունները ու տարիների ընթացքում ձեռնարկված քայլերը լավատեսություն չեն ներշնչում ու դժվար է ասել՝ առհասարակ հնարավոր կլինի նախագահների հանդիպում կազմակերպել:
«Համանախագահների խնդիրն է հանդիպումներ կազմակերպել կամ կողմերի հետ փաստաթղթեր քննարկել, սակայն նախագահների մակարդակով հանդիպումները օգտակար են լինում այն դեպքերում, երբ կողմերը դրան ներկայանում են ինչ-որ խնդիր լուծելու պատրաստակամությամբ: Եթե անկեղծ ասեմ՝ ես լավատես չեմ այս հարցում»,- հավելեց նա:
Նշենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Twitter-ի իր միկրոբլոգում անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպմանը նշել է, թե` «Հույս ունենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները այս ամիս կհանդիպեն»:

Карен Сарибекян: Заявления Азербайджана не внушают оптимизма
«Если во время очередной встречи президент Азербайджана вновь станет говорить о военном решении карабахского конфликта или о самой сильной азербайджанской армии, то можем с уверенностью сказать, что такая встреча обречена на провал», - заявил Aysor.am член постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны, национальной безопасности и внутренних дел Карен Сарибекян.
По его словам, заявления Азербайджана и предпринимаемые азербайджанцами действия не внушают оптимизма, и очень трудно сказать, будет ли возможным организация встречи президентов.
«Встречи на уровне президентов бывают полезными, когда стороны выражают готовность к решению вопросов. Честно говоря, в этом вопросе я не настроен оптимистично», - сказал депутат.
Напомним, что американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик выразил надежду на очередную встречу президентов Азербайджана и Армении в течение текущего месяца.
"Мы надеемся, что президенты Армении и Азербайджана встретятся в этом месяце. Только они могут решать наитруднейшие вопросы, связанные с достижением мира", - написал американский сопредседатель на своей странице в соцсети Twitter.