Դումանյան. 5 տարի կկարողանանք 100 %-ով ապահովել ինսուլինակախյալ հիվանդներին
«Անցած տարվա գնումների մեջ ինսուլինի գնման հետ կապված բավականին մեծ խնայողություն ունեցանք` ուղիղ գնումներ կատարելով արտադրողից, և այդ խնայողության շնորհիվ 5 տարի մենք կկարողանանք 100 տոկոսով ապահովել ինսուլինակախյալ հիվանդներին»,- այս մասին ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանը:
Նախարարի խոսքով՝ ներկայումս Հայաստանում ինսուլինակախյալ հիվանդների թիվը 12.800 է, յուրաքանչյուր տարի 1200-ով ավելանում է նոր հիվանդների թիվը, որոնք կարիք ունեն ինսուլին ստանալու:
«Նախկինում, երբ պլանավորվում էր տարվա դեղորայքի գնումը, չէր նախատեսվում նոր հիվանդների թիվը և ըստ այդմ առաջանում էր դեֆիցիտ տվյալ տարվա հիվանդների սպասարկման առումով: Բայց հիմա այդ խնդիրը լուծվել է և խնայողությունների հաշվին պետությունը հասցրել է ինսուլինակախյալ հիվանդներին դեղորայքով ապահովել»,- ասաց նախարարը:
Դ. Դումանյանը հավաստիացրեց, որ ձեռք է բերվում ամենաորակյալ դեղորայքը և որակի մասին խոսելն ավելորդ է. «Առաջին հերթին 100 տոկոսով կապահովենք բոլոր պահանջարկ ունեցող հիվանդներին»:

В течение 5 лет инсулинозависимые больные будут обеспечены лекарствами
Благодаря сэкономленным в прошлом году министерством здравоохранения Армении финансовым средствам, в ближайшие пять лет больные сахарным диабетом будут на 100% обеспечены инсулином. Об этом заявил сегодня во время парламентского часа в парламенте Армении министр здравоохранения Дереник Думанян.
По его словам, финансовые средства были сэкономлены за счет прямых закупок инсулина у компаний-производителей. Министр сообщил, что в настоящее время число инсулинозависимых больных в Армении составляет 12.800, число новых больных ежегодно увеличивается на 1200 человек.
«В прошлом, когда планировался годовой объем закупок, число новых больных не учитывалось, посему в плане обеспечения лекарств возникал дефицит. Однако сейчас эта проблема решена и за счет экономии государство смогло обеспечить инсулинозависимых больных лекарствами», - отметил Д.Думанян.
Д.Думанян заверил, что министерство закупает самые качественные лекарственные препараты и говорить о качестве излишне. «В первую очередь будут на 100% обеспечены лекарствами все нуждающиеся больные», - сказал он.