«Արաբո» ջոկատի մարտիկներն այսօր պետական պարգևներ են ստացել
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր Մարտունու շրջանի Վարանդա գյուղում մասնակցել է զոհված ազատամարտիկների հուշարձանի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Երկրի ղեկավարը Վարանդա բնակավայրի ազատագրման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ և հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում ցուցաբերած անձնական խիզախության համար Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական պարգևներով պարգևատրել է «Արաբո» ջոկատի մի խումբ ազատամարտիկների:
Իր խոսքում Նախագահ Սահակյանը կարևորել է բնակավայրի ազատագրումը ռազմավարական տեսանկյունից, առանց որի անհնարին կլիներ ապահովել Մարտունու շրջանի անվտանգությունը:
Նախագահի խոսքով` այն, որ մեր զոհված քույրերի ու եղբայրների հիշատակին կառուցվել են բազում հուշարձաններ և Արցախում,և Հայաստանում, վկայում է, որ մեր ազգի նվիրյալները և նրանց հերոսությունը չեն մոռացվել, որ նրանք միշտ մեզ հետ են և շարունակում են հայրենասիրության ու անձնվիրության օրինակ լինել մատաղ սերնդի համար:
Միջոցառմանը մասնակցում էին պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, հյուրեր Հայաստանից:

President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakian attended the unveiling of the monument to fallen soldier-liberators in Varanda village of Martuni region, according to the press service of the NKR President’s Office.
B. Sahakian presented state awards of the NKR to a group of soldier-liberators of Arabo detachment on the 22nd anniversary of the liberation of Varanda settlement and for personal courage displayed in battles for the homeland.
In his speech, the president stressed the importance of liberating the settlement from a strategic point of view, noting that it allowed ensuring the security of Martuni region and the whole NKR.
According to Bako Sahakian, the numerous monuments erected in Artsakh and Armenia show that the devoted sons and daughters have not been forgotten and that they continue to serve as an example of patriotism and selflessness for the rising generation.
The event was attended by Defense Minister of the NKR Movses Hakobian, high-ranking officials, and guests from Armenia.