«Արաբո» ջոկատի մարտիկներն այսօր պետական պարգևներ են ստացել
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր Մարտունու շրջանի Վարանդա գյուղում մասնակցել է զոհված ազատամարտիկների հուշարձանի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Երկրի ղեկավարը Վարանդա բնակավայրի ազատագրման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ և հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում ցուցաբերած անձնական խիզախության համար Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական պարգևներով պարգևատրել է «Արաբո» ջոկատի մի խումբ ազատամարտիկների:
Իր խոսքում Նախագահ Սահակյանը կարևորել է բնակավայրի ազատագրումը ռազմավարական տեսանկյունից, առանց որի անհնարին կլիներ ապահովել Մարտունու շրջանի անվտանգությունը:
Նախագահի խոսքով` այն, որ մեր զոհված քույրերի ու եղբայրների հիշատակին կառուցվել են բազում հուշարձաններ և Արցախում,և Հայաստանում, վկայում է, որ մեր ազգի նվիրյալները և նրանց հերոսությունը չեն մոռացվել, որ նրանք միշտ մեզ հետ են և շարունակում են հայրենասիրության ու անձնվիրության օրինակ լինել մատաղ սերնդի համար:
Միջոցառմանը մասնակցում էին պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, հյուրեր Հայաստանից:

Б.Саакян наградил группу воинов отряда «Арабо» государственными наградами
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян сегодня принял участие в торжественной церемонии открытия памятника погибшим воинам-освободителям в селе Варанда Мартунинского района. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
Президент вручил государственные награды НКР группе воинов-освободителей отряда «Арабо» по случаю 22-летия освобождения населенного пункта Варанда и за личную отвагу, проявленную в боях по защите родины.
В своем слове глава государства отметил важность освобождения населенного пункта со стратегической точки зрения, добавив, что без этого было бы невозможно обеспечить безопасность Мартунинского района и всей Нагорно-Карабахской Республики.
По словам Президента, многочисленные памятники, возведенные в Арцахе и Армении, свидетельствует о том, что преданные сыны и дочери нации и их героизм не забыты, что они всегда с нами и продолжают служить примером патриотизма и самоотверженности для подрастающего поколения.
В мероприятии приняли участие министр обороны НКР Мовсес Акопян, другие должностные лица, гости из Армении.