Սերժ Սարգսյանը ծանոթացավ կառավարական նորակառույց շենքի շինաշխատանքներին
Այսօր ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելեց նոր կառուցվող կառավարական մասնաշենք, ծանոթացավ շինաշխատանքների ընթացքին:
Լրագրողների հետ զրույցում Կառավարությանն առընթեր Ճարտապետության պետական կոմիտեի նախագահ Նարեկ Սարգսյանը հաղորդեց, որ կառավարական նորակառույց համալիրում, որը կառուցվում է Վազգեն Սարգսյան 3 հասցեում, շինարարության ավարտից հետո տեղակայվելու են Արտաքին գործերի, էներգետիկայի և բնական պաշարների, արդարադատության նախարարությունները:
Շինարարությունն իրականացվում է 5 հազար քմ-ի վրա. ԱԳՆ-ն տեղակայվելու է շենքի ճակատային հատվածում, իսկ արդարադատության և էներգետիկայի նախարարությունները` հարևանությամբ:
Ն. Սարգսյանը փոխանցեց նաև, որ նոր մասնաշենքում ԱԳՆ-ն ունենալու է կրկնակի տարածք, քան ուներ նախկին շենքում, տարածք է տրամադրվելու նաև պաշտոնական պատվիրակությունների ընդունելության համար:
«Կկառուցվի ևս մեկ մասնաշենք Տարածքային կառավարման նախարարության և Սփյուռքի նախարարությունների համար»,- ասաց Նարեկ Սարգսյանը:
Նորակառույցի շինաշխատանքներում, բանախոսի տեղեկացմամբ, օգտագործվել է տեղական շինանյութ, իսկ ֆասադի սպիտակ հանքաքարը բերվել է Արցախից:
Շինության ներքին հարկում կառուցվում է երկու ավտոկայան` ստորգետնյա և վերգետնյա, շինաշխատանքներում ներդրվելու է 10.9 մլրդ դրամ, շինաշխաատքններն իրականացնում է «Սպիտակ Տնակ» կազմակերպությունը, իսկ կառավարական մասնաշենքը պատրաստ կլինի 2015թ-ի աշնանը:

Armenian President Serzh Sargsyan visited today the construction site of the new government building and familiarized himself with construction work done.
Chairman of the State Committee for Architecture Narek Sargsyan told reporters that after completion of the construction, the new government complex located at 3 Vazgen Sargsyan Street in Yerevan will house Armenia’s Foreign Ministry, Justice Ministry, and Ministry of Energy and Natural Resources.
Construction work is being done on an area of 5 thousand square meters. Foreign Ministry will be located in the front part of the building.
According to Narek Sargsyan, Foreign Ministry will occupy twice as much area compared with its old building, which will also be used to host foreign delegations.
“Another building will be constructed for Ministries of Territorial Administration and Diaspora,” Narek Sargsyan said.
Domestic building materials are being used in construction work. Facing stones from Artsakh have been brought to cover the building’s façade.
It is planned to build two parking lots near the government building. 10.9 billion drams will be invested in the construction being done by Spitak Tnak Company. The work will finish in the autumn of 2015.