Սերժ Սարգսյանը ծանոթացավ կառավարական նորակառույց շենքի շինաշխատանքներին
Այսօր ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելեց նոր կառուցվող կառավարական մասնաշենք, ծանոթացավ շինաշխատանքների ընթացքին:
Լրագրողների հետ զրույցում Կառավարությանն առընթեր Ճարտապետության պետական կոմիտեի նախագահ Նարեկ Սարգսյանը հաղորդեց, որ կառավարական նորակառույց համալիրում, որը կառուցվում է Վազգեն Սարգսյան 3 հասցեում, շինարարության ավարտից հետո տեղակայվելու են Արտաքին գործերի, էներգետիկայի և բնական պաշարների, արդարադատության նախարարությունները:
Շինարարությունն իրականացվում է 5 հազար քմ-ի վրա. ԱԳՆ-ն տեղակայվելու է շենքի ճակատային հատվածում, իսկ արդարադատության և էներգետիկայի նախարարությունները` հարևանությամբ:
Ն. Սարգսյանը փոխանցեց նաև, որ նոր մասնաշենքում ԱԳՆ-ն ունենալու է կրկնակի տարածք, քան ուներ նախկին շենքում, տարածք է տրամադրվելու նաև պաշտոնական պատվիրակությունների ընդունելության համար:
«Կկառուցվի ևս մեկ մասնաշենք Տարածքային կառավարման նախարարության և Սփյուռքի նախարարությունների համար»,- ասաց Նարեկ Սարգսյանը:
Նորակառույցի շինաշխատանքներում, բանախոսի տեղեկացմամբ, օգտագործվել է տեղական շինանյութ, իսկ ֆասադի սպիտակ հանքաքարը բերվել է Արցախից:
Շինության ներքին հարկում կառուցվում է երկու ավտոկայան` ստորգետնյա և վերգետնյա, շինաշխատանքներում ներդրվելու է 10.9 մլրդ դրամ, շինաշխաատքններն իրականացնում է «Սպիտակ Տնակ» կազմակերպությունը, իսկ կառավարական մասնաշենքը պատրաստ կլինի 2015թ-ի աշնանը:

Президент ознакомился со строительством нового правительственного корпуса
Президент Армении Серж Саргсян посетил сегодня стройплощадку нового правительственного корпуса, ознакомился с ходом строительных работ.
Председатель Государственного комитета архитектуры при правительстве Армении Нарек Саркисян заявил в беседе с журналистами, что в новом правительственном комплексе, строящемся по адресу ул. Вазгена Саркисяна 3, после завершения работ будут размещаться МИД, министерства юстиции, энергетики и природных ресурсов.
Строительство осуществляется на территории площадью 5 тысяч квадратных метров. МИД будет располагаться во фронтальной части здания, а министерства юстиции и энергетики – по соседству.
По словам Н.Саркисяна, в новом корпусе МИД будет иметь в два раза больше территорию, чем в прежнем здании, которая будет предоставляться также для приема официальных делегаций.
«Будет построен еще один корпус для министерства территориального управления и министерства Диапоры», - сказал Нарек Саркисян.
В ходе строительства, по словам архитектора, использовались местные строительные материалы, а камень для облицовки фасада был доставлен из Арцаха.
Как отметил Н.Саркисян, будут построены также две автостоянки – подземная и наземная, планируется инвестировать в строительство 10.9 млрд. драмов. Строительные работы выполняет компания «Спитак Тнак», правительственное здание будет готово полностью осенью 2015 года.