Անդրիաս Ղուկասյան. Մարտի 22-ին Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև պատերազմ կսկսվի
Մի քանի օրից՝ մարտի 22-ին կսկսվի պատերազմ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քաղաքագետ, նախագահական ընտրությունների նախկին թեկնածու Անդրիաս Ղուկասյանը:
«Այսօր հռչակվելու է Ղրիմի անկախությունը, վաղը Ռուսաստանը ճանաչելու է այն և ընդունելու է, որ Ղրիմը միավորվելու է իր հետ: Այս ամսի 22-ին կսկսվի պատերազմ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև: Ռուսական զորքերը կներկայացնեն ուկրաինական զորքերին վերջնագիր և կսկսվի պատերազմ»,-ասաց Անդրիաս Ղուկասյանը՝ ընդգծելով, որ Ռուսաստան և ԱՄՆ հակադրությունը երկար տարիներ ձևավորվում է ու հիմա հասել է կոնֆլիկտային իրավիճակի:
«Հայաստանն այս ամենին առնչվելու է անմիջականորեն»,- ասաց քաղաքագետը՝ ընդգծելով, որ, ցավոք մեզ մոտ հրաժարվել են քննարկել այս հարցը որևէ տեսանկյունից.
«Միաժամանակ, եթե լինի համաշխահային պատերազմ, դրա թատերաբեմը կլինի հենց Հայաստանը: Հայաստանում, սակայն, բոլորը հույս ունեն, որ Օբաման և Պուտինը կգան ընդհանուր հայտարարի»,- ասաց Անդրիաս Ղուկասյանը:

Ghukasian: War between Russia and Ukraine may start on March 22
Political scientist Andrias Ghukasian believes that war will break out between Russia and Ukraine on March 22.
“Crimea’s independence will be declared today. Tomorrow Russia will recognize Crimea as its part. A war between Russia and Ukraine will start on March 22. Russian troops will present an ultimatum to the Ukrainian armed forces and a war will then break out,” Ghukasian said.
In his words, the confrontation between Russia and the U.S. has been going on for many years and now it has reached a conflict situation.
“This situation concerns Armenia immediately,” Ghukasian said, expressing regret that Armenia declined to discuss the issue.
“If a world war breaks out, Armenia will become a combat area. Armenia hopes, however, that Putin and Obama will come to an agreement,” he noted.