Հ. Սահակյան. Հայաստանում ու Ուկրաինայում տարբեր գործընթացներ են
Հայաստանում ու Ուկրաինայում ընթացող զարգացումների միջև համեմատականներ անցկացնելը սխալ եմ համարում: Այն, ինչ տեղի է ունենում Ուկրաինայում ոչ մի կապ չունի Հայաստանի հետ: Այս մասին Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Հովհաննես Սահակյանը:
Պատգամավորը նշեց, որ ի տարբերություն Հայաստանի, Ուկրաինան վաղուց նախաստորագրել էր Ասոցացման համաձայնագիրը ու իր հասարակությանը պատրաստել այդ փաստաթղթի ստորագրմանը:
«Դրանից զատ, Ուկրաինայի հետագա քայլերն այդ հարցում ո՛չ ՌԴ-ի համար էին ընկալելի, ո՛չ ԵՄ-ի: Իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա ինտեգրացիոն ուղղությունների վերաբերյալ մեր երկրում բազմաթիվ քննարկումներ եղավ, մենք զուգահետ բանակցում էինք և ՌԴ-ի և ԵՄ-ի հետ` հասկանալու, թե ինչ է մեզ տալու այս կամ այն պրոյեկտին միանալը:
Արդյունքում, մենք որոշում ընդունեցինք միանալ Մաքսային միությանը, իսկ Եվրոպայի հետ շարունակում ենք համագործակցել այլ ուղղություններով: Ամեն դեպքում մեր դիրքորոշումը ընկալելի էր բոլոր կողմերի համար»,- հավելեց նա:
Հ. Սահակյանը նշեց, որ զարմանքով է վերաբերում այն ուժերի ու գործիչների հայտարարություններին, ովքեր մեծ խանդավառությամբ էին վերաբերում Մայդանում տեղի ունեցող զարգացումներին ու համոզմունք հայտնում, թե Հայաստանում ևս պետք է այդ ճանապարհով իշխանափոխություն իրականացնել:
Ըստ նրա` այն, ինչ ունի այսօր Ուկրաինան` քաղաքական ճգնաժամ, տնտեսության փլուզում, կառավարման համակարգի փլուզում, մեծ թվով զոհեր ու վիրավորներ, չի կարող Հայաստանի համար օրինակ ծառայել:

H. Sahakian: Events in Ukraine have no relation to Armenia
“I consider it wrong to draw a parallel between the developments in Armenia and Ukraine. What is happening in Ukraine has no relation to Armenia,” the secretary of the ruling Republican Party of Armenia (HHK) parliamentary faction Hovhannes Sahakian told Aysor.am.
He said that unlike Armenia, Ukraine initialed the association agreement with the EU long ago and prepared its people for signing the document.
“The subsequent actions of Ukraine were incomprehensible to Russia and the European Union. As regards Armenia, discussions about integration directions were held in our country, we conducted parallel negotiations with Russia and the EU. As a result, we took a decision about entry into the Customs Union, and we continue to cooperate with the EU in other directions. In any case, out position is clear to all the sides,” Sahakian explained.
In his words, he was surprised by the statements of various political forces and figures who are inspired by the events in Maidan and believe that a change of power in Armenia should happen in he same way.
According to Sahakian, the political crisis in Ukraine, the economic disintegration, human casualties in that country should not serve as an example for Armenia.