ԿԳ նախարարը չի ընդառաջի. 93 ուսանող դուրս կմնա Բժշկական համալսարանից
Մխիթար Հերացու անցան պետական բժշկական համալսարանի 93 ուսանողներին մենք այս տարի չենք ընդառաջի: Այս մասին այսօր Թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոց կատարած այցի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ԿԳՆ Արմեն Աշոտյանը:
Թեմային մենք ավելի վաղ անդրադարձել էինք: Բանն այն է, որ Բժշկական համալսարանի 93 ուսանող զրկվել են լուծարքների մարման 3-րդ շրջանից: Օրեր առաջ այդ ուսանողները նամակով դիմել էին նախարարին ու հիշեցրել՝ նախորդ տարի նրանց տրվել է այդ հնարավորությունը.
«Եղել են դեպքեր, երբ անգամ 4-րդ ու 5-րդ հնարավորությունն է տրվել ներքին կարգով»,- գրել էին նրանք:
Այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում Արմեն Աշոտյանը պատասխանեց նամակին.
«Անցյալ տարի բացառություն արել ենք: Ուսանողների թիվն ավելի մեծ է եղել` շուրջ 200 հոգի: Անկեծ ասած, բուհի ֆինանսական կայունության համար որոշակի խնդիրներ կարող են ստեղծվել: Բայց ամենակարևոր պատճառը, թե ինչու այս տարի ես չեմ ընդառաջում Բժշկական համալսարանից դուրս մնացած ուսանողների խնդրանքին, շատ պարզ է: Բուհն այս տարի իջեցրել է քննական շեմը, մինչև քննությունների մեկնարկն ավելի բարձր շեմ էր, արդեն բուհն ընդառաջել է ուսանողներին` շուրջ 10 միավորով իջեցնելով մինիմալ շեմը: Արդեն իջեցված շեմով քնննությունները չհաղթահարած ուսանողներին մենք չենք կարող ընդառաջել, բժիշկը պետք է լավ սովորի»,- ասաց նախարարը՝ ընդգծելով՝ եթե ուսանողները չեն կարողացել հաղթահարել մինիմալ շեմը, բուհը չի կարող վարել չսովորող ուսանողին պահելու ինքնանպատակ քաղաքականություն:
Սրան զուգահաեռ Բժշկական համալսարանի ուսանողները պնդում են, որ մյուս բուհերին ու ֆակուլտետներին տրվում է 3-րդ մարման հնարավորություն.
«Այո, բժիշկը պետք է որակյալ լինի, բայց միթե՞ մեզ որակյալ իրավաբաններ ու տնտեսագետներ պետք չեն»,- հարցնում են նրանք:

Ашотян не собирается уступать: 93 студента могут выбыть из медуниверситета
Министерство образования и науки Армении в этом году не пойдет на встречу 93 студентам Государственного медицинского университета имени Мхитара Гераци. Об этом заявил сегодня министр образования и науки Армен Ашотян в ходе посещения Университетской клинической больницы №1.
Как сообщалось ранее, 93 студента медицинского университета лишились 3-ей попытки для пересдачи задолженности. Несколько дней назад студенты обратились к министру образования и науки с просьбой, напомнив о том, что в прошлом году им была предоставлена подобная возможность. «Были случаи, когда во внутреннем порядке предоставлялись 4-5 возможностей для пересдачи экзаменов», - написали они.
Сегодня в ходе беседы с журналистами Армен Ашотян ответил на письмо студентов.
«В прошлом году мы сделали исключение. Число студентов было больше, порядка 200 человек. Честно говоря, могут возникнуть некоторые проблемы в плане финансовой стабильности вуза. Однако, важнейшая причина, почему я в этом году не хочу пойти навстречу студентам медицинского университета – очень простая. Вуз в этом году снизил экзаменационный ценз на 10 единиц, до начала экзаменов ценз был выше. Посему мы не можем пойти на уступки студентам, которые уже не сумели преодолеть этот низкий ценз. Врач должен хорошо учиться», - сказал А.Ашотян.