ԿԳ նախարարը չի ընդառաջի. 93 ուսանող դուրս կմնա Բժշկական համալսարանից
Մխիթար Հերացու անցան պետական բժշկական համալսարանի 93 ուսանողներին մենք այս տարի չենք ընդառաջի: Այս մասին այսօր Թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոց կատարած այցի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ԿԳՆ Արմեն Աշոտյանը:
Թեմային մենք ավելի վաղ անդրադարձել էինք: Բանն այն է, որ Բժշկական համալսարանի 93 ուսանող զրկվել են լուծարքների մարման 3-րդ շրջանից: Օրեր առաջ այդ ուսանողները նամակով դիմել էին նախարարին ու հիշեցրել՝ նախորդ տարի նրանց տրվել է այդ հնարավորությունը.
«Եղել են դեպքեր, երբ անգամ 4-րդ ու 5-րդ հնարավորությունն է տրվել ներքին կարգով»,- գրել էին նրանք:
Այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում Արմեն Աշոտյանը պատասխանեց նամակին.
«Անցյալ տարի բացառություն արել ենք: Ուսանողների թիվն ավելի մեծ է եղել` շուրջ 200 հոգի: Անկեծ ասած, բուհի ֆինանսական կայունության համար որոշակի խնդիրներ կարող են ստեղծվել: Բայց ամենակարևոր պատճառը, թե ինչու այս տարի ես չեմ ընդառաջում Բժշկական համալսարանից դուրս մնացած ուսանողների խնդրանքին, շատ պարզ է: Բուհն այս տարի իջեցրել է քննական շեմը, մինչև քննությունների մեկնարկն ավելի բարձր շեմ էր, արդեն բուհն ընդառաջել է ուսանողներին` շուրջ 10 միավորով իջեցնելով մինիմալ շեմը: Արդեն իջեցված շեմով քնննությունները չհաղթահարած ուսանողներին մենք չենք կարող ընդառաջել, բժիշկը պետք է լավ սովորի»,- ասաց նախարարը՝ ընդգծելով՝ եթե ուսանողները չեն կարողացել հաղթահարել մինիմալ շեմը, բուհը չի կարող վարել չսովորող ուսանողին պահելու ինքնանպատակ քաղաքականություն:
Սրան զուգահաեռ Բժշկական համալսարանի ուսանողները պնդում են, որ մյուս բուհերին ու ֆակուլտետներին տրվում է 3-րդ մարման հնարավորություն.
«Այո, բժիշկը պետք է որակյալ լինի, բայց միթե՞ մեզ որակյալ իրավաբաններ ու տնտեսագետներ պետք չեն»,- հարցնում են նրանք:

Ashotian has no intention to compromise: 93 students may be expelled
Armenian Ministry of Education and Science will not meet 93 medical students halfway this year, Minister Armen Ashotian said today during his visit to Clinical Hospital # 1 of State Medical University after Mkhitar Heratsi.
As was reported earlier, 93 medical students will not be allowed to retake their exams for a third time. A few days ago the students applied to the education and science minister, reminding him that such an opportunity was provided last year. “There were cases when an opportunity was provided to retake an exam 4-5 times,” they wrote in a letter.
During a talk with reporters, Armen Ashotian responded to the students’ letter.
“We made an exception last year. There were more such students – about 200. Frankly, some problems related to the medical university’s financial stability may arise. However, the reason why I am unwilling to meet medical students halfway this year is simple. The university has lowered the acceptable score by 10 points this year so we cannot make concessions to students who were unable to overcome this low threshold. A future doctor should study well,” the minister said.