Պատգամավոր. Ադրբեջանցիները «զենքի լեզվից» բացի այլ բան չգիտեն
«Մենք նախադեպ ունենք այդ հարցում, ժամանակին, երբ ադրբեջանցիները գյուղատնտեսական աշխատանքների ժամանակ կրակ էին բացում խաղաղ բնակչության ուղղությամբ, հայկական կողմն էլ մի քանի անգամ շատ կրակ էր բացում իրենց գյուղերի ուղղությամբ: Արդյունքում, ադրբեջանցիներն ամեն ինչ անում էին ներքին բանակցությունների միջոցով համաձայնություն ձեռք բերելու ու փոխադարձ զսպվածություն ցուցաբերելու համար»,- Aysor.am-ի հարցին, թե ինչպե՞ս սահմանամերձ բնակավայրի բնակիչներ կարող են մշակել իրենց այգիները, երբ դրանք անընդհատ հակառակորդի կրակի տակ են, իսկ լուծում այդպես էլ չի տրվում այդ մարդկանց, ասաց ԱԺ պատգամավոր, Աֆղանստանի պատերազմի վետերանների միության նախագահ Արմեն Մխիթարյանը:
Նրա խոսքով` պատմությունը ցույց է տվել, որ ադրբեջանցիների այլ լեզու, քան զենքինն է, չգիտեն, ու նրանց քայլերին պետք է կոշտ հակազդել:
«Սահմանամերձ շրջաններում մարդիկ մեծ թվով խնդիրներ ունեն ու դրան էլ, երբ ավելացնում ենք հակառակորդի համար տեսանելի վայրում աշխատանք կատարելը, իրավիճակը լրիվ բարդանում է: Նման իրավիճակներում, երբ ադրբեջանցիները թքած ունենալով միջազգային հանրության ու միջազգային իրավունքի վրա կրակում են խաղաղ բնակչության վրա, այլ ճանապարհ չկա, պետք է ամեն գնով կասեցնել հակառակորդին: Կրկնում եմ` ամեն գնով, այլ ճանապարհ չկա»,- հավելեց նա:

“At one time when Azerbaijan used to open fire on Armenian settlements at the start of agricultural season, the Armenian side usually dealt a retaliatory blow to their villages. As a result, Azerbaijan did its best to achieve an agreement and restraint through internal negotiations,” Armenian parliamentary deputy, chairman of the Union of Afghan War Veterans Armen Mkhitarian told Aysor.am.
In his words, history shows that the Azerbaijanis do not understand any language, except the language of arms, and their actions require a tough response.
“Residents of border regions have numerous problems. The situation worsens during agricultural work in areas within the enemy’s sight. In the situation when Azerbaijanis ignore international law and fire at civilian residents, it only remains to stop their actions at any price. I repeat, at any price. There are no two ways about it,” Mkhitarian said.