Պոլիտեխնիկի և Ճարտարապետաշինարարականի միավորումից հետո կրճատումներ կլինեն
Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանը և ճարտարապետաշինարարական համալսարանը կմիավորվեն: Այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը ասաց, որ քննարկումներ են սկսվել երկու ԲՈՒՀ-երի ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ:
Բացի այդ, նախարարի փոխանցմամբ, գնահատելու են ԲՈՒՀ-երի վերամիավորման դրական ու բացասական կոյղմերը, սակայն միաժամանակ հիշեցրեց, որ միջին և փոքր ԲՈՒՀ-երը մրցունակ չեն, աշխարհում բուհերի խոշորացման միտում է նկատվում:
Ա. Աշոտյանը չբացառեց, որ ԲՈՒՀ-երի միավորման դեպքում վարչական և պրոֆեսորադասախոսական կազմում կրճատումներ կլինեն. «Չենք կարող ունենալ երկու գլխավոր հաշվապահ»:
Վերամիավորումը առավել մեղմ իրականացնելու համար էլ ընթանում են քննարկումներ` առավել բաց ու թափանցիկ` բոլոր շահառումների մասնակցությամբ:

Staff reductions will follow merger of SEUA and Architecture University
The State Engineering University of Armenia (SEUA) and Yerevan University of Architecture and Construction will merge, Armenian Minister of Education and Science Armen Ashotian told reporters after the government session today.
According to him, discussions have already begun with the teaching staff and students of two universities.
Both positive and negative aspects of the merger will be assessed, the minister said, noting that small and medium-sized higher educational institutions are uncompetitive and there is a world-wide tendency towards mergers in universities.
Ashotian did not rule out that the merger will be followed by a reduction in the administrative staff and the faculty.
In his words, open and transparent discussions with the participation of all interested parties are being held to ensure a smooth, painless merger process.