Շ. Քոչարյանը՝ Ուկրաինայի դեսպանին. Հայաստանի դիրքորոշումն անփոփոխ է
Այսօր ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն ընդունել է Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպան Իվան Կուխտային` վերջինիս խնդրանքով:
Հանդիպման ընթացքում փոխարտգործնախարարը վերահաստատել է, որ ինքնորոշման իրավունքի վերաբերյալ Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումն անփոփոխ է և տարիների ընթացքում բազմիցս արտահայտվել է:
Արտգործնախարարի տեղակալը նշել է, որ Հայաստանի և Ուկրաինայի բարեկամ ժողովուրդների դարավոր հարաբերությունները կազմում են այն ամուր հենքը, որի վրա կառուցվում է մեր երկու երկրների միջև փոխգործակցությունը: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԳՆ լրատվության բաժնից:
Հիշեցնենք, որ Ուկրաինան խորհրդակցության համար հետ է կանչել ՀՀ-ում այդ երկրի դեսպանին: Ուկրաինան Հայաստանին խնդրել է ներկայացնել Ղրիմի հանրաքվեի վերաբերյալ պաշտոնական կարծիք:

Ш.Кочарян: Позиция Армении относительно права на самоопределение неизменна
Заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян сегодня принял посла Украины в Армении Ивана Кухту. Как сообщает пресс-служба МИД Армении, встреча состоялась по просьбе украинского дипломата.
В ходе встречи Кочарян подтвердил, что принципиальная позиция Армении относительно права на самоопределение неизменна и многократно выражалась на протяжении многих лет.
Заместитель министра отметил, что вековые отношения дружественных народов Армении и Украины составляют ту прочную основу, на которой строится взаимодействие между двумя странами.
Напомним, ранее МИД Украины попросил Армению высказать официальную позицию относительно проведения референдума в Крыму. Украина также решила вызвать для консультаций в Киев посла Украины в Армении.