Ա. Մանուկյանը՝ մեծամասնությանը. Կառավարությունը ձեզնից չի վախում
«Հանձնաժողով ենք ստեղծում, որովհետև չենք վստահում ձեզ, մենք նաև Հովիկ Աբրահամյանի առաջարկն ենք ընդունում, երբ հանձնաժողով ստեղծելու մեր առաջարկությունը չընդունվի, այն ժամանակ էլ պատրաստ կլինենք լսումներ անցկացնել»,- մտքերի փոխանակության ժամանակ այս մասին հայտարարեց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը:
«Մենք ուզում ենք հանձնաժողով ստեղծել, որովհետև կառավարությունը ձեզնից չի վախում, մեզնից է վախում, հարգելի մեծամասնություն: Դուք չեք անում, որովհետև ազդեցություն չունեք կառավարության վրա, իսկ նա ունի ազդեցություն ձեր վրա»,- դիմելով խորհրդարանական մեծամասնությանը՝ ասաց Արամ Մանուկյանը:
Շարունակելով խոսքը՝ ՀԱԿ պատգամավորն ասաց, որ մինչև իրենք չխոսեցին գազի հարցերի մասին, մեծամասնությունը որևէ բան չնախաձեռնեց.
«Դուք ոչինչ չեք անում, դուք արեք, մենք «outside» կանցնենք»:
Նշենք, որ խորհրդարանում արտահերթ կերպով քննարկվում է ԱԺ չորս ոչ իշխանական խմբակցությունների նախաձեռնած ՀՀ ֆիզիկական և իրավաբանական անձնաց նկատմաբ 2012-13 թվականների ընթացքում արագաչափերի և տեսանկարահանող սարքերի կիրառման, վճարովի ավտոկայանատեղերի կազմակերպման, Երևանի ուղևորափոխադրումների ուղեվարձի հնարավոր թանկացման, չշահագործվող ավտոմեքենաների պարտադիր ապահովագրության տուգանքների գործադրման ազդեցությունն ուսումանսիրող» ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով ստղծելու նախագիծը:
Հավելենք, որ այդ հանձնաժողովը կքննարկի 2012-13-ին ազգաբնակչության և տնտեսվարող սուբյեկտների նկատմամբ լրացուցիչ վճարներ, տուրքեր և տուգանքներ սահմանելու օրինաչափությունը և դրանց միջոցով թաքնված հարկային բեռի ավելացման հիմնավորվածությունն ու հետևանքները:

The parliamentary opposition proposes forming an interim commission to examine ‘the hidden increase in the tax burden on citizens’, and the opposition at the same time does not reject speaker Hovik Abrahamian’s proposals, the secretary of Armenian National Congress (HAK) faction Aram Manukian said in the parliament today when speaking about the speaker’s proposals to present all the issues related to the interim commission’s creation to the appropriate bodies for discussion and hold parliamentary hearings in order to get answers to the questions.
“We want to form a commission because the government is not afraid of you, but it is afraid of us. You do nothing because you have no influence on the government, but it has some levers of influence on you,’ the deputy noted.
According to him, the parliamentary majority did not initiate anything until the opposition began to speak about the gas price. “You do nothing. When you start to work, we will move aside,” Aram Manukian said.
The four non-coalition factions of the Armenian parliament- ARF-Dashnaktsutyun, HAK, Prosperous Armenia Party (BHK) and Heritage – propose forming an interim commission that will examine the legality of extra duties imposed on the population and business entities by the government and the Yerevan municipality in 2012-2013 as well as “the validity and consequences of the hidden increase of the tax burden on citizens by installing speed measuring devices, cameras, increasing public transport fare, etc.”