Ա. Մանուկյանը՝ մեծամասնությանը. Կառավարությունը ձեզնից չի վախում
«Հանձնաժողով ենք ստեղծում, որովհետև չենք վստահում ձեզ, մենք նաև Հովիկ Աբրահամյանի առաջարկն ենք ընդունում, երբ հանձնաժողով ստեղծելու մեր առաջարկությունը չընդունվի, այն ժամանակ էլ պատրաստ կլինենք լսումներ անցկացնել»,- մտքերի փոխանակության ժամանակ այս մասին հայտարարեց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը:
«Մենք ուզում ենք հանձնաժողով ստեղծել, որովհետև կառավարությունը ձեզնից չի վախում, մեզնից է վախում, հարգելի մեծամասնություն: Դուք չեք անում, որովհետև ազդեցություն չունեք կառավարության վրա, իսկ նա ունի ազդեցություն ձեր վրա»,- դիմելով խորհրդարանական մեծամասնությանը՝ ասաց Արամ Մանուկյանը:
Շարունակելով խոսքը՝ ՀԱԿ պատգամավորն ասաց, որ մինչև իրենք չխոսեցին գազի հարցերի մասին, մեծամասնությունը որևէ բան չնախաձեռնեց.
«Դուք ոչինչ չեք անում, դուք արեք, մենք «outside» կանցնենք»:
Նշենք, որ խորհրդարանում արտահերթ կերպով քննարկվում է ԱԺ չորս ոչ իշխանական խմբակցությունների նախաձեռնած ՀՀ ֆիզիկական և իրավաբանական անձնաց նկատմաբ 2012-13 թվականների ընթացքում արագաչափերի և տեսանկարահանող սարքերի կիրառման, վճարովի ավտոկայանատեղերի կազմակերպման, Երևանի ուղևորափոխադրումների ուղեվարձի հնարավոր թանկացման, չշահագործվող ավտոմեքենաների պարտադիր ապահովագրության տուգանքների գործադրման ազդեցությունն ուսումանսիրող» ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով ստղծելու նախագիծը:
Հավելենք, որ այդ հանձնաժողովը կքննարկի 2012-13-ին ազգաբնակչության և տնտեսվարող սուբյեկտների նկատմամբ լրացուցիչ վճարներ, տուրքեր և տուգանքներ սահմանելու օրինաչափությունը և դրանց միջոցով թաքնված հարկային բեռի ավելացման հիմնավորվածությունն ու հետևանքները:

А.Манукян: Оппозиция не отклоняет предложения О.Абраамяна, однако…
Парламентская оппозиция предлагает сформировать временную комиссию Национального Собрания, которая должна изучить «скрытое увеличение налогового бремени на граждан», при этом она не отклоняет предложения спикера Овика Абрамяна. Об этом заявил сегодня в парламенте Армении секретарь фракции «Армянского национального конгресса» (АНК) Арам Манукян, касаясь предложения спикера НС передать все вопросы относительно создания временной комиссии на рассмотрение надлежащих органов и провести парламентские слушания с целью получить ответы на интересующие вопросы.
«Мы хотим создать комиссию, так как правительство вас не боится, а боится нас. Вы ничего не делаете, поскольку не имеете влияния на правительство, а оно имеет рычаги воздействия на вас», - заявил депутат.
Депутат АНК отметил, что пока оппозиция не заговорила о цене на газ, парламентское большинство ничего не инициировало. «Вы ничего не делаете, когда начнете делать, мы отойдем в сторону», - сказал А.Манукян.
Напомним, четыре непровластные фракции парламента Армении – АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД), «Армянский национальный конгресс» (АНК), партии «Процветающая Армения» (ППА) и «Наследие» – предлагают создать временную комиссию, которая изучит закономерность введения правительством и мэрией Еревана в 2012-2013гг. дополнительных пошлин в отношении населения и хозяйствующих субъектов, а также «обоснованность и последствия скрытого увеличения налогового бремени на граждан путем внедрения спидометров, камер, повышения тарифа на проезд в транспорте и др.»