Արաբագետ. Քեսաբի հարցում հույսը մեր վրա պետք է դնենք
Քեսաբի հարցով Հայաստանը պետք է հույսը դնի իր և Սփյուռքի վրա, և ոչ միջազգային բարեսիրական ինչ-որ կազմակերպությունների: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը:
Արաբագետի համոզմամբ՝ այս պահին Հայաստանի և Սփյուռքի տարբեր կառույցները պետք է ձեռնամուխ լինեն քեսաբահայերի օգնությանը:
«Հուսալ, որ բարեսիրական ընկերությունները շատ ավելի շահագրգիռ կլինեն հայության նկատմամբ, իհարկե սխալ է, մենք ինքներս պետք է գտնենք մեր հայրենակիցներին աջակցելու ձև»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ նախօերին ՀՀ Նախագահի՝ Քեսաբի վերաբերյալ արված հայտարարության մեջ ենթատեքստ կար, առ այն, որ Քեսաբի հարցում մեղավոր է Թուրքիան:
Հիշեցնենք, որ մարտի 21-ի առավոտյան Թուրքիայի կողմից երեք սահմանային կետերից հարձակում է տեղի ունեցել Սիրիայի հայաբնակ Քեսապ ավանի վրա:

Armenia and Diaspora should help Armenians of Kesab
Armenia should rely only on itself and the Diaspora, rather than on any international humanitarian organizations, when dealing with the problem of residents of the Armenian-populated town of Kesab in northwestern Syria, Armen Petrosian, an Arabist, told journalists today.
In his words, both Armenian and Diaspora organizations should take all the necessary measures to help the Armenians of Kesab.
“There is little hope that humanitarian organizations will be interested in helping Armenians. We ourselves should find ways to assist our compatriots,” Petrosian said.
We would remind you that attacks were launched on Kesab from Turkey on March 21. The Armenian residents of the town had to abandon their homes and move to Latakia.