Արաբագետ. Քեսաբի հարցում հույսը մեր վրա պետք է դնենք
Քեսաբի հարցով Հայաստանը պետք է հույսը դնի իր և Սփյուռքի վրա, և ոչ միջազգային բարեսիրական ինչ-որ կազմակերպությունների: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը:
Արաբագետի համոզմամբ՝ այս պահին Հայաստանի և Սփյուռքի տարբեր կառույցները պետք է ձեռնամուխ լինեն քեսաբահայերի օգնությանը:
«Հուսալ, որ բարեսիրական ընկերությունները շատ ավելի շահագրգիռ կլինեն հայության նկատմամբ, իհարկե սխալ է, մենք ինքներս պետք է գտնենք մեր հայրենակիցներին աջակցելու ձև»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ նախօերին ՀՀ Նախագահի՝ Քեսաբի վերաբերյալ արված հայտարարության մեջ ենթատեքստ կար, առ այն, որ Քեսաբի հարցում մեղավոր է Թուրքիան:
Հիշեցնենք, որ մարտի 21-ի առավոտյան Թուրքիայի կողմից երեք սահմանային կետերից հարձակում է տեղի ունեցել Սիրիայի հայաբնակ Քեսապ ավանի վրա:

Армения и Диаспора должна оказать помощь армянам Кесаба
По вопросу сирийского Кесаба Армения должна надеяться на себя и Диаспору, а не на какие-либо гуманитарные международные организации, заявил сегодня журналистам арабовед Армен Петросян.
По его словам, организации Армении и Диаспоры должны предпринять все меры по оказанию помощи армянам Кесаба.
«Надеяться, что гуманитарные организации будут заинтересованы в вопросе помощи армянам, не приходится. Мы сами должны найти пути оказания помощи нашим соотечественникам», - сказал А.Петросян.
Напомним, что Кесаб подвергся нападению со стороны Турции 21 марта. Армяне района вынужденно покинули свои дома и находятся в Латакии.