Դավիթ Բաբայան. Խաղաղության պահպանումը առաջնային խնդիր է
Առաջիկայում նախագահների մակարդակով նախատեսված հանդիպումը նախևառաջ կարևորում եմ նրանով, որ աշխարհի տարբեր հատվածներում տեղի ունեցող իրադարձությունների ու անկայուն իրավիճակի ֆոնին առաջնային է դառնում Հարավային Կովկասի կայունության խնդիրը: Aysor.am-ի հարցին, թե ակնկալինքներ կան ու ինչո՞վ եք կարևորում առաջիկայում Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հնարավոր հանդիպումը, ասաց ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը:
Նշենք, որ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքն ավելի վաղ հայտարարել է, որ առաջիկայում Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում է կազմակերպվելու:
Ըստ Բաբայանի` բանակցությունները պետք է ուղղված լինեն տարածաշրջանում երկարատև կայունության և խաղաղության հաստատմանը ու այս տեսանկյունից, կողմերը պետք է իրենց հավատարմությունը հայտնեն ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության` բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:
«Այս պահին, ամենակարևոր հարցը հարաբերական խաղաղության պահպանումն է, Ադրբեջանը պետք է հասկանա, որ ցանկացած անզգույշ խոսք կամ քայլ կարող է վատ հետևանքներ ունենա ողջ տարածաշրջանի համար»,- ավելացրեց նա:

“I think the meeting of the two presidents expected to be held soon is important in the sense that the problem of stability in the South Caucasus becomes a primary one amid the recent developments in various parts of the world and the unstable situation”, the head of the Main PR Department of the NKR Presidential Staff David Babayan told Aysor.am in response to the question about his expectations from the possible meeting of the presidents of Armenia and Azerbaijan.
The U.S. Co-chair of the OSCE Minsk Group James Warlick said earlier that a meeting of the two presidents will be organized soon.
According to David Babayan, the talks should be aimed at establishing a lasting peace and stability in the region, with the sides expressing their commitment to a peaceful resolution of the Nagorno Karabakh conflict.
“The most important issue at the moment is to maintain a relative peace. Azerbaijan should understand that any reckless work or move could have negative consequences for the whole region,” he said.