Դավիթ Բաբայան. Խաղաղության պահպանումը առաջնային խնդիր է
Առաջիկայում նախագահների մակարդակով նախատեսված հանդիպումը նախևառաջ կարևորում եմ նրանով, որ աշխարհի տարբեր հատվածներում տեղի ունեցող իրադարձությունների ու անկայուն իրավիճակի ֆոնին առաջնային է դառնում Հարավային Կովկասի կայունության խնդիրը: Aysor.am-ի հարցին, թե ակնկալինքներ կան ու ինչո՞վ եք կարևորում առաջիկայում Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հնարավոր հանդիպումը, ասաց ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը:
Նշենք, որ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքն ավելի վաղ հայտարարել է, որ առաջիկայում Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում է կազմակերպվելու:
Ըստ Բաբայանի` բանակցությունները պետք է ուղղված լինեն տարածաշրջանում երկարատև կայունության և խաղաղության հաստատմանը ու այս տեսանկյունից, կողմերը պետք է իրենց հավատարմությունը հայտնեն ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության` բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:
«Այս պահին, ամենակարևոր հարցը հարաբերական խաղաղության պահպանումն է, Ադրբեջանը պետք է հասկանա, որ ցանկացած անզգույշ խոսք կամ քայլ կարող է վատ հետևանքներ ունենա ողջ տարածաշրջանի համար»,- ավելացրեց նա:

Давид Бабаян: Первоочередная задача – в обеспечении мира на Южном Кавказе
Предстоящая встреча президентов Армении и Азербайджана, в первую очередь, важна, поскольку на фоне происходящих в мире событий и нестабильной ситуации обеспечение стабильности на Южном Кавказе становится первоочередным. Об этом заявил Aysor.am пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян, касаясь предстоящей встречи президентов Армении и Азербайджана.
Отметим, что ранее американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик сообщил о том, что с лидерами Армении и Азербайджана достигнута договоренность о проведении встречи.
По словам Д.Бабаяна, переговоры должны быть направлены на установление длительной стабильности и мира в регионе и с этой точки зрения стороны должны заявить о приверженности исключительно мирному решению карабахско-азербайджанского конфликта.
«Сейчас самый важный вопрос – сохранение относительного мира, Азербайджан должен понять, что любое неосторожное слово или шаг могут иметь плохие последствия для всего региона», - отметил Д.Бабаян.