Էդվարդ Նալբանդյան. Բոլոր հնարավոր տարբերակներով պետք է օգնել քեսաբահայերին
«Քեսաբում տեղի ունեցածի վերաբերյալ ՀՀ նախագահի հայտարարությունը մեր խորը մտահոգության վկայությունն է: Նա հանձնարակականներ է տվել, և մենք անում ենք հնարավորը, որպեսզի անհրաժեշտ օգնություն մատուցենք քեսաբահայությանը»,- ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Մեր տարբեր ներկայացուցչություններում բարձարձայանվել է այս հարցը, մեր դեսպանությունը Դամասոկոսում ունի հանձնարարականներ և համապատասխան աշխատանքներ են տարվում»,- ասաց ԱԳ նախարարը:
Նա նկատեց, որ մինչև վերջին հարձակումները Քեսաբում, բնակչության յոթանասուն տոկոսը հայեր էին և մոտ յոթ հարյուր ընտանիք հաստատվել է Լաթաքիայում, իսկ նրանք, ովքեր բարեկամներ չունեն, տեղակայվել են հայկական եկեղեցում: Նախարարի խոսքով՝ այսօր այստեղ ԱԺ պատգամավորները հանդիպել են նրանց, իսկ վաղը հանդիպումներ են լինելու Դամասկոսում:
«Մեր հայրենակիցները ծանր վիճակում են, եթե նյութական աջակցության հնարավորություն կա, ապա լավ կլինի Սփյուռքի նախարարության միջոցով նրանց օժանդակություն ցուցաբերենք և ոչ միայն քեսաբահայերին, այլև՝ սիրիահայերին»,- ասաց Է. Նալբանդյանը:
Եզրափակելով խոսքը՝ ԱԳ նախարարը խոստացավ, որ բոլոր հնարավոր տարբերակներով պետք է հեշատցնեն այն դժվար իրավիճակը, որը ստեղծվել է հիմա քեսաբահայերի համար:

Foreign minister pledges to alleviate plight of Armenians from Kesab
The Armenian president’s statement about the events in Armenian-populated town of Kesab in Syria bear evidence of the deep concern of the Armenian side, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said today during the government hour in the Armenian parliament.
“The problem was voiced in various diplomatic missions of Armenia. Our embassy in Damascus received instructions and the necessary work is now being done,” Nalbandian said.
According to him, until recently Armenians made up 70% of Kesab’s population. About 700 families have now settled in Latakia. Those who have no relatives have taken shelter in the local Armenian church. A group of Armenian parliamentary deputies met with them in Latakia today, and meetings are scheduled in Damascus tomorrow, the minister said.
“Our compatriots are in a difficult situation. Those who have the opportunity to give material help may do so through the Armenian Ministry of Diaspora. The matter concerns not only Armenians of Kesab, but the Syrian Armenians in general,” Nalbandian said.