Էդվարդ Նալբանդյան. Բոլոր հնարավոր տարբերակներով պետք է օգնել քեսաբահայերին
«Քեսաբում տեղի ունեցածի վերաբերյալ ՀՀ նախագահի հայտարարությունը մեր խորը մտահոգության վկայությունն է: Նա հանձնարակականներ է տվել, և մենք անում ենք հնարավորը, որպեսզի անհրաժեշտ օգնություն մատուցենք քեսաբահայությանը»,- ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Մեր տարբեր ներկայացուցչություններում բարձարձայանվել է այս հարցը, մեր դեսպանությունը Դամասոկոսում ունի հանձնարարականներ և համապատասխան աշխատանքներ են տարվում»,- ասաց ԱԳ նախարարը:
Նա նկատեց, որ մինչև վերջին հարձակումները Քեսաբում, բնակչության յոթանասուն տոկոսը հայեր էին և մոտ յոթ հարյուր ընտանիք հաստատվել է Լաթաքիայում, իսկ նրանք, ովքեր բարեկամներ չունեն, տեղակայվել են հայկական եկեղեցում: Նախարարի խոսքով՝ այսօր այստեղ ԱԺ պատգամավորները հանդիպել են նրանց, իսկ վաղը հանդիպումներ են լինելու Դամասկոսում:
«Մեր հայրենակիցները ծանր վիճակում են, եթե նյութական աջակցության հնարավորություն կա, ապա լավ կլինի Սփյուռքի նախարարության միջոցով նրանց օժանդակություն ցուցաբերենք և ոչ միայն քեսաբահայերին, այլև՝ սիրիահայերին»,- ասաց Է. Նալբանդյանը:
Եզրափակելով խոսքը՝ ԱԳ նախարարը խոստացավ, որ բոլոր հնարավոր տարբերակներով պետք է հեշատցնեն այն դժվար իրավիճակը, որը ստեղծվել է հիմա քեսաբահայերի համար:

Глава МИД Армении обещал облегчить положение армян Кесаба
Заявление президента Армении о событиях в армянонаселенном районе Кесаб в Сирии – свидетельство глубочайшей обеспокоенности армянской стороны. Об этом заявил сегодня в ходе правительственного часа в парламенте Армении министр иностранных дел Эдвард Налбандян.
«Этот вопрос был озвучен в различных представительствах Армении, нашему посольству в Дамаске даны поручения и проводятся соответствующие работы», - сказал глава МИД Армении.
Он отметил, что до недавних атак 70% населения Кесаба составляли армяне, в настоящее время в Латакии обосновались порядка 700 семей. Те, у кого нет родственников, разместились в здании местной армянской церкви. По словам министра, сегодня с ними в Латакии встретились депутаты парламента Армении, а завтра запланированы встречи в Дамаске.
«Наши соотечественники находятся в тяжелом положении, и, если есть возможность оказания материальной поддержки, можно сделать это через министерство Диаспоры Армении. Речь идет не только об армянах Кесаба, но о сирийских армянах в целом», - сказал Э.Налбандян.
Глава МИД Армении обещал, что сложная ситуацию, в которой оказались сегодня армяне Кесаба, будет облегчена всеми возможными способами.