Հալեպահայեր. Քեսաբցիները կվերադառնան իրենց բնակավայր, բայց՝ ոչ շուտով
Ստեղծված իրավիճակում սիրիական պետությունն իր պարտականությունն առավելագույնս կատարում է: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասացին Հալեպի ազգային իշխանության ներկայացուցիչներ Կարո Յուզբաշյանն ու Ներսես Սարգիսյանը: Նրանց խոսքով՝ քեսաբցիները կվերադառնան իրենց բնակավայր, բայց՝ ոչ շուտով:
«Ժամանակ պետք է անցնի, որ տարածաշրջանն ապահով լինի: Հիմա Լաթաքիայում մեր հայրենակիցները իշխանությունների պաշտպանության տակ են, բայց հանգիստ լինել չեն կարող, որովհետև թողել են իրենց տները և հեռացել»,- ասաց Կարո Յուզբաշյանը։
Ներսես Սարգիսյանն էլ ավելացրեց՝ Քեսաբի իրադարձություններին Հայաստանի իշխանությունների արձագանքն այնքան էլ հստակ չէր.
«Հարցը միայն Քեսաբի համայնքինը չէ: Սա ազգային հարց է։ Քեսաբը պատմական Հայաստանից մնացած վերջին հատվածն է»,- ասաց Ներսես Սարգիսյանը:
Անդրադառնալով հարցին՝ հնարավո՞ր է արդյոք, որ քեսաբցիները գան ու ապաստանեն Հայաստանում և Արցախում՝ Կարո Յուզբաշյանը պատասխանեց.
«Իհարկե, երբ սիրիահայը դուրս է գալիս Սիրիայից, իր առաջին հենման կետը հենց Հայաստանն ու Արցախն է, սակայն դեռ պետք է սպասել ու տեսնել, թե իրադարձություններն ինչպես կզարգանան»:
Բանախոսները հատուկ շեշեցին, որ Քեսաբի վրա հարձակվել են թուրքերից կազմված ջոկատներ և սա չպետք է անարձագանք մնա միջազգային հանրության կողմից:

Aleppo Armenians: Kesab residents will return to town, but not soon
In the current situation the Syrian state performs its obligation to the full, representatives of Aleppo national authorities Karo Yuzbabshian and Nerses Sargsyan said at a meeting with reporters today. According to them, residents of Armenian-populated town of Kesab in Syria will return to their town, but not soon.
“It will take time for the region to be safe again. Our compatriots in Latakia are under the authorities’ protection now, but they are not at ease – they have abandoned their homes,” Yuzbashian noted.
Nerses Sargsyan added that the Armenian authorities’ reaction to the Kesab events was not quite definite.
“The matter concerns not only the Kesab community. It is a national problem. Kesab is the last remaining part of historic Armenia,” Nerses Sargsyan said.
When asked whether Armenians of Kesab could settle down in Armenia and Artsakh, Kamo Yuzbashian replied:
‘Of course. When a Syrian Armenian leaves Syria, Armenia and Artsakh are the first supporting point for them, but now it is necessary to wait and see what will happen”.
Both speakers stressed that Kesab was attacked by detachments made up of Turks and this fact must not go unnoticed by the international community.