Որոշվել է քննարկել «Զվարթնոցի» կլոր շենքի պահպանման հնարավորությունները
ՀՀ Հանրային խորհրդի քաղաքաշինության և ճարտարապետության հարցերի ենթահանձնաժողովի նախագահ Գրիգոր Ազիզյանը մարտի 25-ին մասնակցել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունում տեղի ունեցած քննարկմանը` «Զվարթնոց» օդանավակայանի հին ուղևորային (կլոր) համալիրի պահպանման հարցի վերաբերյալ:
Գրիգոր Ազիզյանը հայտնել է, որ հանդիպումն անցել է կառուցողական և փոխըմբռնման մթնոլորտում, քննարկվել է օդանավակայանի հետագա զարգացման ծրագիրը «Զվարթնոցի» կլոր շենքի պահպանմամբ իրականացնելու հնարավորությունը:
Այդ առումով ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որպեսզի ճարտարապետ-կոնստրուկտորները նույնպես մասնակցեն կոնցեսիոների կողմից նոր նախագծի մշակման աշխատանքներին` համատեղ քննարկելով կլոր շենքի պահպանման բոլոր հնարավորությունները:
Հանրային խորհուրդը շարունակելու է հետևել գործընթացին և պատրաստակամ է կոնցեսիոների հետ քննարկելու համալիրի պահպանման և հետագա շահագործման հետ կապված խնդիրները:
«Հանրային խորհուրդը ՀՀ մշակույթի նախարարության համապաատասխան կառույցին առաջարկում է քննարկել ՀԽ դիրքորոշման մեջ ամրագրված այն դրույթը, որը վերաբերում է «Զվարթնոցի» կլոր շենքը պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում ներառելու հնարավորությանը:
Հանրային խորհուրդը բարձր է գնահատում ՀՀ կառավարության և կոնցեսիոների պատրաստակամությունը` հաշվի նստել հանրային կարծիքի հետ և քննարկել օդանավակայանի հետագա զարգացման այնպիսի ծրագիր, որը չի սպառնա «Զվարթնոցի» կլոր շենքին»,-ասված է ՀԽ մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի քաղավիացիայի գլխավոր վարչությունը նախորդ տարի դիմել էր Հանրային խորհուրդ` տեղեկացնելով, որ ՀՀ կառավարությունն ու «Զվարթնոց» օդանավակայանի կառավարիչ «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն քննարկում են օդանավակայանի առաջիկա 5 տարիների զարգացման խնդիրները, որի շրջանակներում անհրաժեշտություն է առաջացել վերջնական գնահատական տալու հին ուղևորային համալիրի հետագա պահպանման կամ քանդման խնդրին: Հանրային խորհուրդը, հաշվի առնելով հանձնաժողովնրում տեղի ունեցած քննարկումներն ու հանրային կարծիքը, դեմ էր արտահայտվել «Զվարթնոցի» հին շենքը քանդելու առաջարկին:

The chairman of the urban development and architecture sub-commission of Armenia’s Public Council Grigor Azizian on March 25 participated in the discussion about whether to keep the old building complex of Zvartnots Airport. The discussion was held by the Main Department of Civil Aviation under the Armenian government.
Azizian said the meeting was constructive and took place in an atmosphere of mutual understanding. The program of the airport’s further development and the possibility of keeping Zvartnots’ old (round) building were discussed.
An agreement was reached that architect- constructors should also be involved in the development of a new project by the concessioner and all the opportunities of preserving the old building should be examined.
The Public Council will follow the process and is prepared to hold discussions with the concessioner about the maintenance and further operation of the building complex.
‘”he Public Council proposes that the respective structure of Armenian Culture Ministry should consider the clause stipulated in the Council’s position concerning the possibility of including the round building of Zvartnots Airport in the state list of historical and cultural monuments.
The Public Council highly appreciates the readiness of the Armenian government and the concessioner to take public opinion into account and discuss such a program of the airport’s further development that will not endanger the round building,” the Public Council of Armenia said in a statement.