Որոշվել է քննարկել «Զվարթնոցի» կլոր շենքի պահպանման հնարավորությունները
ՀՀ Հանրային խորհրդի քաղաքաշինության և ճարտարապետության հարցերի ենթահանձնաժողովի նախագահ Գրիգոր Ազիզյանը մարտի 25-ին մասնակցել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունում տեղի ունեցած քննարկմանը` «Զվարթնոց» օդանավակայանի հին ուղևորային (կլոր) համալիրի պահպանման հարցի վերաբերյալ:
Գրիգոր Ազիզյանը հայտնել է, որ հանդիպումն անցել է կառուցողական և փոխըմբռնման մթնոլորտում, քննարկվել է օդանավակայանի հետագա զարգացման ծրագիրը «Զվարթնոցի» կլոր շենքի պահպանմամբ իրականացնելու հնարավորությունը:
Այդ առումով ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որպեսզի ճարտարապետ-կոնստրուկտորները նույնպես մասնակցեն կոնցեսիոների կողմից նոր նախագծի մշակման աշխատանքներին` համատեղ քննարկելով կլոր շենքի պահպանման բոլոր հնարավորությունները:
Հանրային խորհուրդը շարունակելու է հետևել գործընթացին և պատրաստակամ է կոնցեսիոների հետ քննարկելու համալիրի պահպանման և հետագա շահագործման հետ կապված խնդիրները:
«Հանրային խորհուրդը ՀՀ մշակույթի նախարարության համապաատասխան կառույցին առաջարկում է քննարկել ՀԽ դիրքորոշման մեջ ամրագրված այն դրույթը, որը վերաբերում է «Զվարթնոցի» կլոր շենքը պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում ներառելու հնարավորությանը:
Հանրային խորհուրդը բարձր է գնահատում ՀՀ կառավարության և կոնցեսիոների պատրաստակամությունը` հաշվի նստել հանրային կարծիքի հետ և քննարկել օդանավակայանի հետագա զարգացման այնպիսի ծրագիր, որը չի սպառնա «Զվարթնոցի» կլոր շենքին»,-ասված է ՀԽ մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի քաղավիացիայի գլխավոր վարչությունը նախորդ տարի դիմել էր Հանրային խորհուրդ` տեղեկացնելով, որ ՀՀ կառավարությունն ու «Զվարթնոց» օդանավակայանի կառավարիչ «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն քննարկում են օդանավակայանի առաջիկա 5 տարիների զարգացման խնդիրները, որի շրջանակներում անհրաժեշտություն է առաջացել վերջնական գնահատական տալու հին ուղևորային համալիրի հետագա պահպանման կամ քանդման խնդրին: Հանրային խորհուրդը, հաշվի առնելով հանձնաժողովնրում տեղի ունեցած քննարկումներն ու հանրային կարծիքը, դեմ էր արտահայտվել «Զվարթնոցի» հին շենքը քանդելու առաջարկին:

Обсуждается возможность сохранения старого здания аэропорта «Звартноц»
Председатель подкомиссии Общественного совета Армении по вопросам градостроительства и архитектуры Григор Азизян 25 марта участвовал в обсуждении по вопросу сохранения старого пассажирского комплекса аэропорта «Звартноц», состоявшемся в Главном управлении гражданской авиации при правительстве Армении.
Григор Азизян сообщил, что встреча была конструктивной и проходила в атмосфере взаимопонимания, обсуждались программа дальнейшего развития аэропорта и возможность сохранения старого (круглого) здания «Звартноц».
В ходе обсуждения была достигнута договоренность о том, чтобы архитекторы-конструкторы также участвовали в работах по разработке нового проекта концессионером, рассмотрев все возможности сохранения старого здания аэропорта.
Общественный совет Армении будет следить за процессом и готов обсудить с концессионером вопросы, касающиеся сохранения и дальнейшей эксплуатации комплекса.
«Общественный совет предлагает соответствующей структуре министерства культуры Армении обсудить закрепленное в позиции Совета положение, касающееся возможности включения круглого здания аэропорта «Звартноц» в государственный список недвижимых памятников истории и культуры.
Общественный совет высоко оценивает готовность правительства Армении и концессионера учитывать общественное мнение и обсуждать такую программу дальнейшего развития аэропорта, которая не будет представлять угрозу для круглого здания аэропорта», - говорится в заявлении Общественного совета Армении.
Ереванский аэропорт «Звартноц», расположенный в 12 километрах к западу от столицы, был сдан в эксплуатацию в 1982 году. Авторами сооружения стали архитекторы С.Хачикян, А.Тарханян, Л.Черкезян.