Շվեյցարիան պատրաստ է նպաստել երկխոսության ակտիվացմանը
ԵԱՀԿ-ում Շվեյցարիայի նախագահությունը պատրաստ է ցանկացած աջակցություն ցուցաբերել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին և ստեղծել համապատասխան պայմաններ: Այս մասին «Թրենդ» լրատվական գործակալությանն ասել է Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Անջելո Գնադինգերը:
Նա նշել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցությունների վերաբերյալ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ կառուցողական քննարկումներ է ունեցել:
Անջելո Գնադինգերը պատմել է, թե Մամեդյարովի հետ հանդիպման ժամանակ շեշտել է, որ կոնֆլիկտի լուծման ձգձգումը աղետ է դրանից տուժածների համար և վտանգավոր է ողջ տարածաշրջանի համար:
Ըստ նրա՝ Շվեյցարիան ԵԱՀԿ-ում նախագահության օրոք, մտադիր է իր ներդրումն ունենալ գործընթացի կարգավորման գործում և երկխոսություն ապահովել Հայաստանի ու Ադրբեջանի դիվանագետների ու քաղաքացիական հասարակությունների միջև:
Գնադինգերն ընդգծել է, որ Շվեյցարիան որպես ԵԱՀԿ-ում նախագահող երկիր պատրաստ է աջակցել` կողմերի միջև երկխոսությանն ինտենսիվություն հաղորդելու համար:

Председательство Швейцарии в ОБСЕ готово оказать поддержку МГ ОБСЕ
Председательство Швейцарии в ОБСЕ готово оказать любую поддержку Минской группе ОБСЕ и создать соответствующие условия, заявил агентству «Тренд» специальный представитель действующего председателя ОБСЕ по Южному Кавказу Анджело Гнадингер.
По его словам, в рамках встреч с официальными представителями Азербайджана по поводу урегулирования нагорно-карабахского конфликта он провел конструктивное обсуждение с министром иностранных дел Эльмаром Мамедъяровым.
Он отметил, что на встрече с министром заявил, что продолжение конфликта является причиной бед пострадавших от него и что конфликт опасен для всего региона Южного Кавказа.
Гнадингер заявил, что Швейцария стремится внести вклад в урегулирование конфликта в рамках ОБСЕ и обеспечить диалог между дипломатами и гражданским обществом двух стран. Он также подчеркнул, что председательство Швейцарии в ОБСЕ готово оказать любую поддержку Минской группе и помогать сторонам интенсифицировать диалог.