ՀՅԴ պատգամավոր. Կուտակայինի հարցին ՍԴ-ն միջանկայլ լուծում կտա
ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը խորհրդրանական ճեպազրույցներին ներկայացավ Սահմանադրական դատարանից: Այնտեղից բերելով թարմ նորություններ՝ ՀՅԴ պատգամավորն ասաց, որ դիմող կողմի ներկայացուցիչների առաջին իսկ ելույթները և բերած փաստերն անհերքելի են, և դահլիճում բոլորն էլ կարծում են, Ա. Ռուստամյանի խոսքով, որ կետերը հակասահմանադրական են:
Նշենք, որ այս պահին Սահմանադրական դատարանը քննում է «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի որոշ դրույթների սահմանադրականության հարցը:
«Հարցը շատ տարողունակ է, բայց կարծում եմ, որ այս հարցը անկյունաքար է ՍԴ-ի համար: Հույս ունեմ, որ ՍԴ կանտեսի ցանկացած քաղաքական ճնշում որևէ կողմից և հարցը կդիտարկի զուտ իրավական տեսանկյունից, իսկ եթե այդպես լինի, ապա չեմ տեսնում հիմք, որը կմերժվի լուծումը»,- ասաց ՀՅԴ պատգամավորը:
Այնուամենայնիվ, Ա. Ռուստամյանը կարծում է, որ հարցը միջանկայլ լուծում կստանա, կտրվի իրավական դիրքորոշում, որը պատգամավորը նմանեցրեց հայ-թուրքական արձանագրությունների հետ կապված իրավիճակին:
«Այսինքն՝ կլինեն էական փոփոխություններ օրենքում: Առնվազն հստակ է, որ պարտադիրի բաղադրիչը պետք է վերանայվի»,- ասաց Ա. Ռուստամյանը՝ ավելացնելով, որ այս հարցի լուծումը լավ օրինակ կլինի քաղաքացիական ուժերի և քաղաքական ուժերի հիմնավորված պայքարի համար:

Армен Рустамян: КС, по всей видимости, примет промежуточное решение
Руководитель парламентской фракции АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян на парламентском брифинге выразил мнение относительно продолжающихся в Конституционном суде Армении слушанию по иску, оспаривающему конституционность ряда положений закона «О накопительных пенсиях».
«После первых выступлений у меня сложилось впечатление, что представленные факты, связанные с конституционными нарушениями, неоспоримы. Надеюсь, что КС проигнорирует любое политическое давление, отложит в сторону все политические аргументы и рассмотрит вопрос исключительно с правовой позиции», – сказал он.
Армен Рустамян заявил также, что не видит оснований для того, чтобы КС отклонил представленный ими иск. Депутат выразил мнение, что КС, по всей видимости, примет промежуточное решение, предполагающее существенные изменения.
«Как минимум, ясно, что обязательный компонент в таком виде, в каком действует в Армении, должен быть пересмотрен», – отметил он.