ՀՅԴ պատգամավոր. Կուտակայինի հարցին ՍԴ-ն միջանկայլ լուծում կտա
ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը խորհրդրանական ճեպազրույցներին ներկայացավ Սահմանադրական դատարանից: Այնտեղից բերելով թարմ նորություններ՝ ՀՅԴ պատգամավորն ասաց, որ դիմող կողմի ներկայացուցիչների առաջին իսկ ելույթները և բերած փաստերն անհերքելի են, և դահլիճում բոլորն էլ կարծում են, Ա. Ռուստամյանի խոսքով, որ կետերը հակասահմանադրական են:
Նշենք, որ այս պահին Սահմանադրական դատարանը քննում է «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի որոշ դրույթների սահմանադրականության հարցը:
«Հարցը շատ տարողունակ է, բայց կարծում եմ, որ այս հարցը անկյունաքար է ՍԴ-ի համար: Հույս ունեմ, որ ՍԴ կանտեսի ցանկացած քաղաքական ճնշում որևէ կողմից և հարցը կդիտարկի զուտ իրավական տեսանկյունից, իսկ եթե այդպես լինի, ապա չեմ տեսնում հիմք, որը կմերժվի լուծումը»,- ասաց ՀՅԴ պատգամավորը:
Այնուամենայնիվ, Ա. Ռուստամյանը կարծում է, որ հարցը միջանկայլ լուծում կստանա, կտրվի իրավական դիրքորոշում, որը պատգամավորը նմանեցրեց հայ-թուրքական արձանագրությունների հետ կապված իրավիճակին:
«Այսինքն՝ կլինեն էական փոփոխություններ օրենքում: Առնվազն հստակ է, որ պարտադիրի բաղադրիչը պետք է վերանայվի»,- ասաց Ա. Ռուստամյանը՝ ավելացնելով, որ այս հարցի լուծումը լավ օրինակ կլինի քաղաքացիական ուժերի և քաղաքական ուժերի հիմնավորված պայքարի համար:

The head of ARFD parliamentary faction Armen Rustamian expressed his opinion during a briefing in the parliament today when commenting on the lawsuit challenging constitutionality of several provisions of the Law on Accumulative Pension. The Constitutional Court (CC) of Armenia is holding today a hearing of the case.
“I have an impression after the first speeches that the facts presented concerning the constitutional violations are irrefutable. I hope that the Constitutional Court will ignore any political pressure, put aside all the political arguments and discuss the issue exclusively from the legal viewpoint,” he noted.
According to Armen Rustamian , he sees no reason why the CC should dismiss the lawsuit. He said that to all appearance, the CC will take an intermediary decision proposing considerable changes.
“At least it is clear that the compulsory component as it is currently used in Armenia should be reviewed,” Rustamian said.