«Այս իշխանության օրոք կարող ենք մոռանալ Ցեղասպանության ճանաչման մասին»
Բարև Երևան, Բարև Հայաստան, բոլորիս պայքարը շարունակվում է: Քիչ առաջ Ազատության հրապարակում այս բառերով «Ժառանգության» առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը սկսեց այսօրվա հանրահավաքը:
«Ես այս հավաքն անվանել եմ հանրային նախահավաք, որովհետև այս Ազատության հրապարակը շուտով լինելու է միացյալ ու դառնալու է ազգահավաքի միացյալ հրապարակ: Այսօր առանց որևէ հավակնության հիշեցնում եմ մեր առաջնային թեմաները՝ ինքնիշխան Հայաստանի ձևավորում, իշխանությունը՝ ժողովրդին և հեղափոխություն, որ մենք պարտավոր ենք անել, ի կատար ածելով սահմանադրության տառն ու ոգին»,- ասաց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Այնուհետև «Ժառանգության» առաջնորդն անդրադարձավ նախօրեին Ղրիմի հարցի վերաբերյալ ՄԱԿ-ում տեղի ունեցած քվերակությանը.
«Երեկ ՄԱԿ-ում կատարվեց քվեարկություն և բոլորս գիտենք, թե մեր երկրի կեղծընտիր իշխանություններն ինչպես քվեարկեցին, անգամ Չինաստանի, Ղազախստանի նման չկարողացան ձեռնպահ քվեարկել և ՀԱՊԿ մյուս անդամների նման չմասնակցել քվեարկության: Ասում եմ՝ այս իշխանության օրոք կարող ենք մոռանալ Ցեղասպանության ճանաչման, Արցախի ինքնիշխանության ճանաչման մասին: Կարող ենք մոռանալ ՀՀ անկախության, մարդու իրավունքների, ազատ ընտրությունների մասին: Այս իշխանությունը վերից վար պիտի փոխվի և ով հավատում է այդ հրամայականին, պիտի միացյալ հրապարակ կերտի ու հաղթահարի սեփական հեքիաթն ու սեփական մեղքը»,- ասաց Րաֆֆի Հովհանիսյանն ու նշեց, որ այսօր երկար չի խոսի.
«Փոխարենը կխոսեն մեր մյուս ներկայացուցիչները, իսկ այս հավաքի ավարտին խորհրդակցություն կլինի ու ձեզ տեղյակ կպահենք մեր հետագա քայլերի մասին»,- ավելացրեց նա:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում անցկացվեց քվերակություն՝ Ղրիմի թերակղզում մարտի 16-ին անցկացված հանրաքվեն օրինական չճանաչող «Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը» բանաձևի ընդունման համար։
Քվեարկության արդյունքում բանաձևին կողմ արտահայտվեց 100 երկիր, 58-ը ձեռնպահ մնացին, իսկ դեմ քվեարկեց 11 երկիր՝ այդ թվում նաև Հայաստանը։

Hovannisian: Under authorities we can forget about Genocide recognition
A rally of the opposition Heritage Party took place in Yerevan’s Liberty Square today, during which the party leader Raffi Hovannisian spoke about the main tasks such as the establishment of an independent Armenia, transfer of power to the people, and a revolution.
After enumerating the problems facing the country, the opposition politician said that all those who believe in these dictates of time – be it parties, NGOs or private persons – should gather in one square.
Raffi Hovannisian also discussed the vote on the Crimea issue held at the UN General Assembly meeting yesterday.
“A vote was held at the UN yesterday and we all know how the country’s authorities voted. They did not even abstain like China and Kazakhstan, decline to participate in the vote like other members of the Collective Security Treaty Organization. Under these authorities we can forget about the recognition of the Armenian Genocide and Artsakh’s independence. We can forget about Armenia’s independence, human rights, and free elections. These authorities should be changed from top to bottom and those who believe in this goal should unite,” R. Hovannisian said.
On March 27 the UN General Assembly adopted a resolution on Ukraine’s territorial integrity. The resolution says in particular that the referendum in Crimea is illegal and cannot serve as a basis for changing the status of Crimea and Sevastopol.
100 members of the UN voted in favor of the resolution, 11 (including Armenia) voted against, and 58 abstained.