Արծվիկ Մինասյանը՝ հունվարի 24-ից հետո կուտակային վճար գանձողների մասին
Այսօր Սահմանադրական դատարանում, ԱԺ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը դատարանի նախագահին և անդամներին խնդրել է ոչ իրավաչափ գնահատել Կենտրոնական բանկի, Կառավարության և պետական կառավարման այլ մարմինների կողմից ՀՀ Սահմանադրական դատարանի հունվարի 24-ի որոշումը չկատարելը:
ՀՅԴ պատգամավորը նկատի է ունեցել այն, որ պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի մասին օրենքի ժամանակավոր կասեցումից հետո էլ որոշ գործատուներ աշխատողնրից գանձել են կուտակային կենսաթոշակային վճարների 5 տոկոսները:
«Նրանք իրենց կամքից անկախ, մինչև վերոնշյալ գործի քննության ավարտը, հարկադրված կատարել են պարտադիր կուտակային վճարների հաշվարկն ու պահումը, ինչպես նաև` սահմանել այն անձանց իրավունքը, ովքեր չեն կատարել փոխանցումներ»,- ասել է Արծվիկ Մինասյանը:
Նախորդող հրապարակումներ՝ Արծվիկ Մինասյանի ամփոփիչ ելույթը ՍԴ-ում. Պատասխանողը, ըստ էության, չառարկեց

А.Минасян: Действия госучреждений после 24 января были неправомерными
Представитель АРФ «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян, выступая сегодня с заключительной речью в Конституционном суде, обратился с просьбой признать неправомерным невыполнение решения КС РА от 24 января Центральным банком, правительством Армении и другими государственными органами
Депутат парламента от АРФД, в частности, обратился к вопросу удержания у сотрудников 5% обязательных взносов некоторыми работодателями после временного приостановления Конституционным судом некоторых положений закона РА «О накопительной системе».
«Они, независимо от своей воли, до завершения рассмотрения по этому делу вынуждены были производить расчеты и удержание накопительных взносов. Необходимо также установить права тех лиц, которые не осуществили перечислений», - сказал А.Минасян.
Отметим, что сегодня в ходе заседания Конституционного суда были представлены заключительные речи сторон, после чего члены КС удалились в совещательную комнату для вынесения вердикта. Оглашение решения КС Армении ожидается завтра, 1 апреля.