Նալբանդյան. Ժխտումը Ցեղասպանության շարունակությունն է
Ապրիլի 1-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Բրյուսելում մասնակցել է Ցեղասպանությունների կանխարգելմանը նվիրված «Պաշտպանելու պատասխանատվությունը» խորագրով միջազգային համաժողովին, որը կազմակերպվել էր Բելգիայի արտգործնախարարության կողմից՝ Ռուանդայում թութսիների ցեղասպանության 20-րդ տարելիցի կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Իր խոսքում նախարար Նալբանդյանն ասել է. «Ինչպես նշեց Ռուանդայի ցեղասպանությունը վերապրած Էսթեր Մուժավայոն՝ չորս շաբաթ առաջ Ժնևում տեղի ունեցած ցեղասպանությունների կանխարգելմանը նվիրված ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի բարձրաստիճան քննարկման ժամանակ` «Այսօր արդեն հայերի չորրորդ սերունդն է, որ դեռևս սպասում է: Այո՛, գրեթե 100 տարի է, ինչ ոչ միայն հայերը, այլ ողջ միջազգային հանրությունը սպասում է, որ Թուրքիան ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Հաջորդ տարի կլրանա այս ողբերգության 100-րդ տարելիցը: Որպես մի ժողովուրդ, որը վերապրել է 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը` մենք մեծ բարոյական պատասխանատվություն ենք զգում մեր ներդրումը բերելու միջազգային հանրության ջանքերին՝ կանխելու մարդկության դեմ հանցագործությունները»:
Հասկանալի է, որ ցեղասպանությունների կրկնության կամ մարդկության դեմ հանցագործությունների նոր փորձերի առանցքային պատճառներից մեկը միահամուռ և համարժեք միջազգային արձագանքի բացակայությունն է: Ցեղասպանությունների կանխարգելումը պատասխանատվություն է, որը պետք է կիսվի միջազգային հանրության կողմից: Սա պահանջում է պետությունների կողմից քաղաքական հանձնառություններ՝ թույլ չտալու ցեղասպանությունների իրականացումն աշխարհի ցանկացած մասում` առանց ստորադասելու այս համամարդկային խնդիրը որևիցե աշխարհաքաղաքական հաշվարկներին:
«Քաղաքակիրթ աշխարհը վճռականորեն մերժում է ատելության, ռասիզմի հրահրումը, անհանդուրժողականության տարածումը, ցեղասպանության, մարդկության դեմ գործած հանցագործությունների ժխտումը՝ ազատ արտահայտվելու իրավունքի պատրվակով: Ժխտումը ցեղասպանության շարունակությունն է»,- շեշտել է Էդվարդ Նալբանդյանը։
Համաժողովին ներկա էին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի-մունը, Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թյորբյորն Յագլանդը, մի շարք այլ հեղինակավոր միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ, շուրջ երեք տասնյակ երկրների արտգործնախարարներ, այլ բարձրաստիճան պատվիրակություններ, ականավոր գիտնականներ։
Համաժողովին ելույթ ունեցած շուրջ 120 երկրների և միջազգային կազմակերպությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչները կարևորել են ցեղասպանությունների կանխարգելման վերաբերյալ միջազգային հանրության միասնական ջանքերի գործադրումը։

Глава МИД Армении: Отрицание – это продолжение геноцида
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня в Брюсселе принял участие в международном форуме «Ответственность защищать», посвященному предупреждению геноцидов и организованному МИД Бельгии по случаю 20-й годовщины геноцида в Руанде. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
В своей речи глава МИД Армении обратился к заявлению пережившей геноцид в Руанде Эстер Мужавайо на состоявшемся 4 недели назад в Женеве обсуждении Совета по правам человека ООН, посвященном предотвращению геноцидов: «Уже четвертое поколение армян все еще в ожидании».
«Да, уже почти 100 лет, как не только армяне, но все мировое сообщество ждут, что Турция признает Геноцид армян. В следующем году исполнится 100-я годовщина этой трагедии. Как народ, переживший первый геноцид 20-го века, мы чувствуем большую моральную ответственность в вопросе внесения собственного вклада в усилия международного сообщества для предотвращения преступлений против человечности», - сказал Э.Налбандян.
«Понятно, что одной из ключевых причин повторения геноцидов или новых попыток преступлений против человечества является отсутствие единой и адекватной реакции международного сообщества. Предупреждение геноцидов – ответственность, которая должна быть разделена международным сообществом», - отметил глава МИД Армении.
«Цивилизованный мир решительно отвергает разжигание ненависти и расизма, распространение нетерпимости, отрицание геноцидов и преступлений против человечности под предлогом свободы слова. Отрицание является продолжением геноцида», - подчеркнул Эдвард Налбандян.
В форуме участвовали также генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун, Генсек Совета Европы Турбьёрн Ягланд и руководители ряда авторитетных международных организаций, главы МИД около 30 стран, известные ученые.