3 մլն դրամ կհատկացվի մանկապարտեզները վերանորոգելու համար. Փոխքաղաքապետ
Երևանի քաղաքապետարանը գալիք եռամսյակում նախատեսում է իր ծրագրերը իրականացնել կրթության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում: Այս մասին այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսում ասաց Երևանի փոխքաղաքապետ Արամ Սուքիասյանը:
Անրդառանալով «Վերջին զանգի» միջոցառմանը՝ փոխքաղաքապետը նշեց, որ թեև օրը դեռևս հստակ որոշված չէ, բայց այն լինում է ավանդաբար մայիսի 25-ին:
«Հավանաբար հենց այդ օրն էլ շրջանավարտների համար Ազատության հրապարակում կլինի տոնական ծրագիր։ Հույս ունեմ, որ աշակերտները կնախընտրեն համընդհանուր ծրագրերը և կխուսափեն ռեստորանային տարբերակից։ Այն որակը, մակարդակը, որ փորձ ենք անում իրականացնել, վստահ եմ, որ մի շարք օբյեկտներում առկա չեն լինի։ Այսօրվանից կոչ կանեի ծնողներին, մանկավարժներին՝ ուղղորդելու շրջանավարտներին ավելի շատ Ազատության հրապարակ, քան այլընտրանքային այլ ճանապարհներ գտնեն, մանավանդ, որ անհամեմատ ծախսատար են այդ միջոցառումները»,-հավելեց նա։
Անդրադառնալով Երևանի կենդանաբանական այգու բացմանը, որը տեղի կունենա մայիսի 1-ին, Սուքիասյանը նշեց, որ Երևանի քաղաքապետարանն ամեն ինչ անում են այգին մայրաքաղաքի ամենասիրելի վայրերից մեկը դարձնելու համար:
«Հայտարարված է մրցույթ այգին բարեկարգելու համար, բացի այդ՝ երկու ազատ վանդակներ կառանձնացվեն և այգին կթարմացվի նոր կենդանատեսակներով»,- ընդգծեց նա:
Թվարկելով միջոցառուների ցանկը, նա նշեց, որ կլինեն միջոցառումներ Ապրիլի 24-ին՝ Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված: Կիրականավեն նաև բարեկարգման աշխատանքներ։
«Ինչպես նախորդ տարի, այս տարի նույնպես ապրիլի 30-ին Երևանը կտոնի ջազի միջազգային օրը»,- հավելեց նա՝ նշելով, որ այս տարի «Կասկադ» համալիրում ելույթներով հանդես կգան միջազգային ջազմեններ:
Ա. Սուքիասյանի խոսքով՝ չափազանց հագեցած է լինելու հունիսի մեկը՝ երեխանների պաշտպանության օրը: «Այդ օրը քաղաքի տարբեր այգիներում ու զբոսայգիներում տարբեր միջոցառումներ կլինեն: Ամեն ինչ արվելու է, որ երեխաների տոնը տոն դարձնենք»,-ասաց նա։
Ըստ նրա՝ չի անտեսվել նաև հունիսի վեցը՝ Արամ Խաչատրյանի ծննդյան օրը:
Կլինեն նաև սպորտային միջոցառումներ:
Երևանի քաղաքապետարանի մյուս անակնկալը նախատեված է թանգարանասեր ու թատերասեր աշակերտների համար: «Երևանյան ամառ» նախագծի շրջանակներում մեկ ամիս շարունակ երևանյան երեք թանգարաններում և թատրոններ հաճախելու հնարավորություն կտրվի այն երեխաներին, ովքեր ամառը ստիպված են անցկացնել մայրաքաղաքում։
Նա նաև առանձնացրեց մանկապարտեզների վերազինման խնդիրը և շեշտեց, որ մայրաքաղաքային բյուջեից 300 մլն դրամ կհատկացվի մանկապարտեզները վերազինելու համար։
«Կարծում ենք՝ երեք տարում կկարողանանք մեր բոլոր մանկապարտեզները լիովին թարմացնել ու ժամանակակից դարձնել»,-ասաց նա։

Yerevan Municipality to allocate 300 million AMD for kindergarten repairs
This quarter Yerevan Municipality plans to implement programs in education, culture and sports, Deputy Mayor of Yerevan Aram Sukiasian said at a press conference today.
Speaking about the Last School Bell Day, the deputy mayor said that by tradition, the feast of pupils will be held on May 25.
“Most likely, a festive program will be organized in Freedom Square of Yerevan for school leavers on that day. I hope they will prefer such general festive events to restaurant parties. We call upon parents to send their children to Liberty Square instead of looking for alternative ways to celebrate their kids’ graduation from school, especially as these parties are costly,’ he noted.
As regards Yerevan Zoo which will open on May 1, Sukiasian said the municipality did its best to make the zoo one of the popular places in the capital city. “A tender was announced to improve the zoo,” he said.
Events in memory of the Armenian Genocide victims will take place on April 24, the deputy mayor said.
In his words, June 1 is going to be an eventful day, with a lot of festivities in various parks and gardens of the city. Composer Aram Khachatrian’s birthday on June 6 will also be celebrated with various events.
The municipality also has surprises in store for theatregoers. As part of Yerevan Summer program, children will have the opportunity to visit three Yerevan theatres and museums.
The deputy mayor underlined the problem of repairs and furnishing of Yerevan kindergartens, noting that about 300 million drams was allocated from the city budget for that purpose.