ՀԱԿ-ը չի մասնակցի Նախագահի հետ հանդիպմանը
Հայ Ազգային Կոնգրես խմբակցությունն այսօրվա իր հերթական նիստում քննարկել է գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի դիմումը Սահմանադրության 55 հոդվածի 4-րդ կետի հիման վրա վարչապետի թեկնածության շուրջ խորհրդակցություն անցկացնելու կապակցությամբ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀԱԿ մամուլի ծառայությունից:
«Հայ Ազգային Կոնգրեսը արդեն մերժել էր Սերժ Սարգսյանի նմանատիպ դիմումները 2012 թվականի խորհրդարանական և 2013 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո, քանի որ չի ճանաչում Սերժ Սարգսյանին լեգիտիմորեն ընտրված նախագահ: Այս անգամ նույնպես խմբակցությունը որևէ իմաստ չի տեսնում նման հանդիպման մեջ: Հայաստանում նախևառաջ պետք է անցկացվեն ազատ և արդար նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ, ինչը թույլ կտա Սահմանադրությամբ նախատեսված ընթացակարգերով ձևավորել ժողովրդի կողմից ընտրված և նրան հաշվետու իշխանություն»,- ասված է ՀԱԿ-ի հաղորդագրությունում:

АНК отказалась от встречи с президентом Армении в рамках консультаций
Фракция «Армянского национального конгресса» (АНК) обсудила на очередном заседании приглашение на встречу с президентом Армении Сержем Саргсяном в рамках процесса политических консультаций вокруг кандидатуры премьер-министра, говорится в сообщении пресс-службы АНК.
Как отмечается в заявлении, «Армянский национальный конгресс» отказал президенту Сержу Саргсяну в аналогичных консультациях после парламентских выборов в 2012 году и президентских выборов в 2013 году, «поскольку не признает Сержа Саргсяна легитимно избранным президентом».
Фракция АНК не видит какого-либо смысла в такой встрече и в этот раз. «Прежде всего, в Армении необходимо провести свободные и справедливые президентские и парламентские выборы, что позволит сформировать согласно предусмотренным Конституцией РА процедурам избранную народом и подотчетную народу власть», - отмечается в заявлении АНК.