«Մարաղայի ջարդերը 1915 թ.-ի Հայոց ցեղասպանության շարունակությունն էին»
«22 տարի առաջ ադրբեջանական զորամիավորումները Կիրովաբադում տեղակայված խորհրդային 17 տանկերի օգնությամբ մտան Մարաղա գյուղը և անխնա կոտորեցին խաղաղ հայ բնակչությանը»,- այսօր լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով Մարաղայի ջարդերի տարեդարձին` ասաց «Շուշի» բարեգործական հիմնադրամի նախագահ, գրող, հրապարակախոս Բակուր Կարապետյանը:
Նա նշեց, որ Մարաղայում տեղի են ունեցել ահավոր կոտորածներ, ինչի հետևանքով Մարաղայում դաժանորեն մորթվեց  69 հոգի, իսկ Մարգուշավան գյուղում՝ 30 խաղաղ բնակիչ:
«Ադրբեջանցիները սղոցով կտրում էին հայերի կոկորդը, դաժանաբար մորթում կանանց և երեխաներին»,- պատմեց Բ. Կարապետյանը:
Նրա խոսքով` Մարաղայի ցեղասպանությունը 1915 թ.-ի Հայոց ցեղասպանության, Սումգայիթի և Բաքվի ջարդերի շարունակությունն էր:
«Բարոնուհի Քոքսն է անդրադարձել Մարաղայի կոտորածներին: Այլ քաղաքական գործիչներ չեն անդրադարձել Մարաղայի ջարդերին, ինչպես նաև` Սումգայիթի և Բաքվի ջարդերի մասին տեղեկությունները քիչ են տարածվում: Տեղեկատվական պատերազմը պետք է ավելի ակտիվ տանել»,- նշեց Բ.Կարապետյանը:
Նա կոչ արեց ավելի ակտիվ տարածել տեղեկատվությունը, ճիշտ մատուցել ինֆորմացիան Սումգայիթի, Բաքվի և Մարաղայի կոտորածների մասին:

Exactly 22 years ago Azerbaijani troops attacked the Armenian village of Maragha, brutally killing its civilian population. 69 people were massacred in Maragha, 30 residents were killed in Margushavan village, the writer, publicist, Chairman of Shushi Charitable Foundation Bakur Karapetian told reports today during the presentation of his book ‘Margushavan, Maragha’.
Azerbaijani troops killed Armenians, sparing neither women nor children, Karapetian said noting that the Maragha massacre became a continuation of the 1915 Armenian Genocide and the pogroms in Sumgait and Baku.
Bakur Karapetian reminded those present of Baroness Cox’s words about the Maragha events. He also called for a more active information war, stressing the need for more active dissemination of true information about the tragic events in Sumgait, Baku and Maragha.