Նախագահ. Քսան օրվա ընթացքում ձևավորելու ենք նոր կառավարություն
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ՀՀ կառավարության անդամներին և կառավարության նիստին հրավիրվող պաշտոնյաներին ներկայացրել է ՀՀ նորանշանակ վարչապետին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունից:
«Ինչպես գիտեք, երեկ ես ՀՀ վարչապետ եմ նշանակել Ազգային ժողովի պատգամավորների մեծամասնության վստահությունը վայելող անձին՝ Հովիկ Աբրահամյանին՝ Ազգային ժողովի նախագահին ու նաև ՀՀԿ նախագահի տեղակալին: Երեկ մամուլը մեր հանրությանը հանգամանորեն ներկայացրեց բոլոր գործընթացներն ու նաև այն խնդիրները, որ վարչապետը և նոր կառավարությունը պետք է լուծեն: Վարչապետի նշանակումից հետո կառավարությունը շարունակում է կատարել իր աշխատանքները, և կառավարության անդամներին խնդրում եմ, որպեսզի բարեխղճորեն և պարտաճանաչ կերպով կատարեն իրենց պարտականությունները: Մենք քսան օրվա ընթացքում վարչապետի հետ միասին ձևավորելու ենք նոր կառավարություն: Այն ժամանակ կառավարության խնդիրների մասին հանգամանորեն կխոսենք: Ինձ մնում է մեկ անգամ ևս շնորհավորել պարոն Աբրահամյանին և ցանկանալ նրան հաջողություն: Շնորհավորում եմ»,-ՀՀ կառավարությունում ներկայացնելով վարչապետին՝ ասել է Հանրապետության Նախագահը:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահին վստահության համար և խնդրել գործող կառավարության անդամներին մինչ նոր կառավարության ձևավորումը եռանդով շարունակել իրենց աշխատանքը. «Պարո՛ն Նախագահ, կցանկանայի իմ գործընկերներին ասել, որ մենք որևէ կողմնորոշում որևէ թեկնածուի վերաբերյալ չունենք, և ես պետք է խնդրեմ բոլոր իմ գործընկերներին ավելի մեծ եռանդով շարունակել իրենց պարտականությունների կատարումը:
Սահմանադրության սահմանած ժամկետում, պարո՛ն Նախագահ, Ձեզ հետ համաձայնեցնելով, կներկայացնենք նոր կառավարության կազմը: Եվ մոտեցումը կլինի կառավարության անդամների այս տարիների ընթացքում կատարած աշխատանքի արդյունքն ու նաև այն, թե որքանով ապագայում ի վիճակի կլինեն իրականացնել նոր ծրագրեր: Շնորհակալ եմ»,-ասել է նորանշանակ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:

Президент: Правительство будет сформировано в течение 20 дней
Президент Армении Серж Саргсян представил сегодня членам правительства и приглашаемым на заседания правительства чиновникам нового премьер-министра республики Овика Абраамяна.
«Как вы знаете, вчера я назначил на пост премьер-министра человека, пользующегося доверием большинства депутатов парламента, - председателя Национального Собрания, заместителя председателя Республиканской партии Овика Абраамяна. Вчера СМИ подробно представили обществу все те процессы и проблемы, которые премьер и новое правительство должны решить. После назначения премьера правительство продолжает выполнять свои обязанности, и прошу членов правительства, чтобы они должным образом и с ответственностью их выполняли. В течение двадцати дней мы с премьер-министром сформируем новое правительство. В то время и обстоятельно поговорим о вопросах правительства. Вновь поздравляю господина Абраамяна и желаю ему успехов», - заявил президент Армении.
В свою очередь О.Абраамян поблагодарил президента и попросил членов правительства продолжить работу до формирования нового исполнительного органа. Он отметил, что каких-либо предпочтений по кандидатурам пока нет.
«В соответствии с установленными Конституцией сроками мы представим новый состав правительства. Решения будут обусловлены результатами деятельности членов правительства за эти годы и способностью осуществления в будущем новой программы», - отметил премьер-министр.