Սրտի «Պլավիքս (Կլոպիտոգրել) 75մգ» դեղը անվճար կհատկացվի հիվանդներին
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը Երևանի և մարզերի բժշկական հաստատություններին հատկացրել է Միացյալ հայկական հիմնադրամի կողմից որպես մարդասիրական օգնություն ստացված «Պլավիքս (Կլոպիտոգրել) 75մգ» դեղը, որը մեծապես կիրառվում է սրտային հիվանդությունների դեպքում։
Ըստ բժշկական ցուցումների` դեղ ստացող բոլոր քաղաքացիները, անկախ սոցիալական խմբից, այն անվճար ձեռք բերելու նպատակով կարող են դիմել Երևանի և մարզերի տեղամասային պոլիկլինիկաներ և ամբուլատորիաներ, հայտնում են ԱՆ մամուլի ծառայությունից:
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը երաշխավորում է մարդասիրական օգնության ճանապարհով ստացված իր կողմից բնակչությանը հատկացվող բոլոր դեղերի որակը և արդյունավետությունը։ Նախարարությանը տրամադրվող բոլոր այդ դեղերը պարտադիր անցնում են լաբորատոր փորձաքննություն և միայն դրական արդյունքների դեպքում է թույլատրվում դրանց ներմուծումը և հետագա հատկացումը բնակչությանը:
Միաժամանակ տեղեկացնում են, որ ՀՀ առողջապահության նախարարությունը Երևանի և մարզերի բժշկական բոլոր հաստատություններին հատկացրել է ինսուլինի հերթական խմբաքանակը։ Բուժհաստատություններն իրենց մոտ հաշվառված հիվանդներին անհրաժեշտ քանակի ինսուլինային սրվակները պետք է ստանան Մարդասիրական օգնության հանրապետական կենտրոնից։
Կենտրոնացված կարգով ձեռք բերվող և մարդասիրական ճանապարհով ստացված դեղերի մատակարարման անխափանությունն ապահովելու նպատակով նախարարությունը հորդորում է տեղերում դեղի հատկացման գործում խոչընդոտների հանդիպելու դեպքում ահազանգել թեժ գիծ` 010-52-88-72 հեռախոսահամարով։

Armenian patients to receive Plavix medication free of charge
Armenian Health Ministry has supplied Plavix medication to medical institutions of the capital city and provinces. The medication used to treat people with heart problems was provided as humanitarian aid by the United Armenian Fund (UAF).
According to the press service of Health Ministry, all patients, regardless of social groups, may apply to their district polyclinics and outpatient clinics in Yerevan and Armenian provinces to receive Plavix free of charge.
The ministry guarantees the quality and efficiency of drugs distributed to citizens as humanitarian aid. All these drugs undergo laboratory tests and their import and distribution are permitted only in case of positive recommendations.
All medical institutions of Armenia also received a supply of insulin for patients registered at Republican Center of Humanitarian Aid, the ministry reports, urging citizens to call the hotline 010-52-88-72 in case of any problems related to provision of drugs.