Սրտի «Պլավիքս (Կլոպիտոգրել) 75մգ» դեղը անվճար կհատկացվի հիվանդներին
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը Երևանի և մարզերի բժշկական հաստատություններին հատկացրել է Միացյալ հայկական հիմնադրամի կողմից որպես մարդասիրական օգնություն ստացված «Պլավիքս (Կլոպիտոգրել) 75մգ» դեղը, որը մեծապես կիրառվում է սրտային հիվանդությունների դեպքում։
Ըստ բժշկական ցուցումների` դեղ ստացող բոլոր քաղաքացիները, անկախ սոցիալական խմբից, այն անվճար ձեռք բերելու նպատակով կարող են դիմել Երևանի և մարզերի տեղամասային պոլիկլինիկաներ և ամբուլատորիաներ, հայտնում են ԱՆ մամուլի ծառայությունից:
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը երաշխավորում է մարդասիրական օգնության ճանապարհով ստացված իր կողմից բնակչությանը հատկացվող բոլոր դեղերի որակը և արդյունավետությունը։ Նախարարությանը տրամադրվող բոլոր այդ դեղերը պարտադիր անցնում են լաբորատոր փորձաքննություն և միայն դրական արդյունքների դեպքում է թույլատրվում դրանց ներմուծումը և հետագա հատկացումը բնակչությանը:
Միաժամանակ տեղեկացնում են, որ ՀՀ առողջապահության նախարարությունը Երևանի և մարզերի բժշկական բոլոր հաստատություններին հատկացրել է ինսուլինի հերթական խմբաքանակը։ Բուժհաստատություններն իրենց մոտ հաշվառված հիվանդներին անհրաժեշտ քանակի ինսուլինային սրվակները պետք է ստանան Մարդասիրական օգնության հանրապետական կենտրոնից։
Կենտրոնացված կարգով ձեռք բերվող և մարդասիրական ճանապարհով ստացված դեղերի մատակարարման անխափանությունն ապահովելու նպատակով նախարարությունը հորդորում է տեղերում դեղի հատկացման գործում խոչընդոտների հանդիպելու դեպքում ահազանգել թեժ գիծ` 010-52-88-72 հեռախոսահամարով։

В Армении сердечным больным будет бесплатно предоставляться «Плавикс»
Министерство здравоохранения Армении предоставило медицинским учреждениям столицы и областей полученный от Объединенного армянского фонда (UAF) в качестве гуманитарной помощи лекарственный препарат «Плавикс» (клопидогрел 75мг), который применяется в лечении сердечных заболеваний.
Как сообщает пресс-служба Минздрава, независимо от социальных групп, все граждане, получающие лекарство по медицинским показаниям, могут обратиться для бесплатного предоставления препарата в участковые поликлиники и амбулатории Еревана и областей Армении.
Минздрав Армении гарантирует качество и эффективность всех предоставляемых населению лекарств, полученных в качестве гуманитарной помощи. Все эти препараты обязательно проходят лабораторную экспертизу, их ввоз и дальнейшее распределение разрешаются только после положительного заключения.
Как сообщает ведомство, во все медицинские учреждения столицы и областей Армении поступила также очередная партия инсулина. Медучреждения должны получить необходимое количество препарата для состоящих на учете больных в ГНКО «Республиканский центр гуманитарной помощи».
Министерство призывает в случае возникновения препятствий в процессе предоставления лекарств на местах звонить по номеру горячей линии 010-52-88-72.