«Պարտադիրի կասեցման ուղղությամբ կառավարությունը կոնկրետ քայլեր է անում»
Նորանշանակ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի մոտ ԱԺ ուժերի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ժամանակ քննարկվել է պարտադիր կուտակային համակարգի պարտադիր բաղադրիչի հարցը:
Հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ԱԺ Դաշնակցություն խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանն ասաց, որ վարչապետը ներկայացրել է իր մոտեցումները, իսկ քաղաքական ուժերը ներկայացրին իրենց մոտեցումները:
«Առաջիկա երկու օրը պատրաստ կլինի կառավարության պատրաստած օրենքի նախագիծը, որի մասին կկարողանանք լիարժեք արտահայտվել: Շատ ենք կարևորում այն, որ վարչապետը պատրաստակամ է խնդիրները լուծել, բարձրացված հարցերին լիարժեք պատասխաններ հնչեցնել: Ստացվում է, որ խնդիրը երկու փուլի է բաժանվում, առաջինը` վերականգնվի ժողովրդի վստահությունը, որ համակարգային տարրերն այնպիսի փոփոխությունների պետք է ենթարկվեն, որը թույլ կտա` քաղաքացիները միայն իրենց կամքով մասնակցեն համակարգին, չլինի որևէ պարտադրանք, որևէ տուգանք, իսկ երկրորդ փուլը, որը նոր մոդելի մշակումն է, այն ենթադրում է հասարակության տարբերի շերտերի ներգարավվածություն, սա ավելի երկար ժամանակահատված է պահանջում»,- մանրամասնեց Ա. Միանսյանը:
Այս պահին շատ կարևոր է, շարունակեց խոսքը Ա. Մինասյանը, որ պարտադիր բաղադրիչի կասեցման ուղղությամբ կառավարությունը կոնկրետ քայլեր է պատրաստվում անել:

Government plans to take measures on compulsory component abolition
Armenian Prime Minister Hovik Abrahamian has held a consultation with representatives of the country’s political forces regarding the compulsory component of the accumulative pension system.
ARF-Dashnaktsutyun Party representative Artsvik Minasian told journalists following the consultation that the prime minister and participants in the consultation presented their approaches to the problem.
“A draft law initiated by the government will be ready soon. We attach importance to the fact that the premier is prepared to solve problems and answer the questions of concern to society. The problem divides into two stages: restoration of public trust and development of a new model of the pension system without a compulsory component,” Minasian said.
In his words, it is important that the government is going to take measures on abolition of the compulsory component.