ՀՀ նախագահը ստորագրել է ամառային զորակոչի և զորացրման հրամանագիրը
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել 2014թ-ի ամառային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքը:
«Ղեկավարվելով «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 11-րդ և «Այլընտրանքային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 6-րդ հոդվածներով` որոշում եմ.
1. 2014 թվականի մայիս-հուլիս ամիսներին անցկացնել Հայաստանի Հանրապետության արական սեռի այն քաղաքացիների պարտադիր զինվորական և այլընտրանքային ծառայությունների ամառային զորակոչը, որոնց 18 տարին լրացել է մինչև 2014 թվականի հունիսի 30-ը ներառյալ, և որոնք չեն օգտվել զորակոչի տարկետման իրավունքից կամ կորցրել են այն, ինչպես նաև մինչև 2014 թվականի հունիսի 30-ը ներառյալ 18 տարին լրացող՝ Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարության կողմից հաստատված ցուցակներում ընդգրկված այն քաղաքացիների, որոնք մասնակցել են բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ընդունելության քննություններին և մինչև 2014 թվականի հուլիսի 15-ը չեն ներկայացրել զորակոչից տարկետման իրավունքը հավաստող փաստաթուղթ:
2. 2014 թվականի մայիս-հուլիս ամիսներին զորացրել սահմանված ժամկետում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողներին:
3. Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը` երկշաբաթյա ժամկետում ընդունել սույն հրամանագրի կիրարկումն ապահովող համապատասխան որոշում:

Президент подписал указ о проведении летнего призыва и демобилизации
Президент Армении Серж Саргсян подписал указ о проведении летнего призыва и демобилизации 2014 года. Как сообщили в пресс-службе президента, согласно указу, в мае-июле 2014 года состоится летний призыв на обязательную военную и альтернативную службу граждан республики мужского пола, которым исполнилось 18 лет до 30 июня 2014 года включительно и которые не пользовались правом или утратили право на годовую отсрочку от обязательной военной службы.
Призыву подлежат также те граждане мужского пола, которым исполнилось 18 лет до 30 июня 2013 года включительно и которые были включены в утвержденные министерством образования и науки Армении списки в связи с участием в приемных экзаменах в вузы и до 15 июля 2014 года не представили документа, подтверждающего их право на отсрочку.
Согласно решению, в мае-июле 2014 года будут демобилизованы военнослужащие, прошедшие обязательную военную службу в установленные сроки.
Правительству Армении поручено в двухнедельный срок принять соответствующее решение, обеспечивающее исполнение этого указа.