Վարչապետ. Ասել եմ՝ «դե ֆակտո» դուրս է գալու, այդքանը բավական է
ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահան Բաբայանը հարց ուղղեց ՀՀ նորանշանակ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին:
Պարտգամավորի հարցը վերաբերում էր պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգին:
Ի պատասխան ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ասաց, որ կուտակայինը հարցը քննարկվում է.
«Մենք պետք է քննարկենք: Անկալում եմ նաև այս հարցում վեց խմբակցությունների համատեղ աշխատանք, ինչպես նաև` փաթեթով լուծումներ առաջարկենք»:
Ներկայում, շարունակեց խոսքը վարչապետը, քննարկվում են այն առաջարկները, որոնք արել են չորս ոչ իշխանական ուժերը.
«Բայց դա ժամանակի խնդիր է, գոնե մեկ շաբաթ պետք է: Մենք փորձելու եք հաջորդ ընթերցումներում ավելի հստակություն մտցնել»:
Պատասխանը չբավարարեց ԲՀԿ պատգամավորին և նա արձագանքեց` հարցնելով պարտադիր բաղադրիչը դուրս գալո՞ւ է, թե՞ ոչ:
«Դուք ցանկանում եք, որ ես ուղիղ պատասխանեմ, բայց չեմ կարող: Ես ասել եմ «դե ֆակտո» դուրս է գալու, իսկ կարծում եմ, որ այդքանը բավական է, որ երկրի վարչապետը նման հայտարություն է արել»,- ի պատասխան ասաց Հովիկ Աբրահամյանը:

Овик Абраамян: Обязательный компонент «де факто» будет снят
Сегодня в ходе правительственного часа в парламенте Армении депутат от фракции «Процветающая Армения» Ваан Бабаян обратился к премьер-министру Армении Овику Абрамяну с вопросом, касающимся обязательного компонента накопительной пенсии.
В ответ Овик Абраамян заявил, что вопрос накопительной пенсии в настоящее время обсуждается.
«Мы должны обсудить этот вопрос, ожидаем в этом вопросе также совместной работы с представителями шести парламентских фракций», - сказал премьер.
Премьер-министр также отметил, что обсуждаются также предложения, представленные четырьмя непровластными парламентскими партиями.
На вопрос депутата от партии «Процветающая Армения» о том, будет ли снят обязательный компонент пенсионной системы, премьер-министр заявил:
«Вы хотите услышать прямой ответ, однако я не могу сделать этого. Я уже говорил, что «де факто» будет снят. Думаю, этого вполне достаточно».