Ստյոպա Սաֆարյան. Հայաստանն անցնում է «ոչ-ոչ»-ի քաղաքականության
Արտաքին քաղաքական դաշտում Հայաստանն անցնում է «ոչ-ոչ»-ի քաղաքականության: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Ժառանգություն» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Ստյոպա Սաֆարյանը:
«Ոչ Մաքսային միություն, ոչ Եվրամիություն, քանի որ այս երկուսը պայմանավորված են բարդությունների հետ: Սա Հայաստանի համար «time out» շրջան է` թե արտաքին քաղաքական վեկտորի, թե ներքին քաղաքական խնդիրների առումով»,- ասաց Ս. Սաֆարյանը:
Շարունակելով խոսքը` Ս. Սաֆարյանն ասաց, որ նույն վիճակն է նաև երկրի ներքաղաքական կյանքում. «Ձևավորվող նոր կառավարությունն օլիգարխիայի կառավարություն է, որը չի կարողանալու դուրս գալ առկա խնդիրների բեռի տակից, առավել ևս, որ արտաքին ճակատում է սպասվում են բուռն զարգացումներ»,- ասաց նա:
Օրինակ բերելով Եվրամիության հետ բանակցային նոր փուլի մեկնարկը` Ս.Սաֆարյանը նկատեց, որ արտաքին ճակատում այդքան էլ հեշտ չի լինելու վերսկսել բանակցությունները:

Степан Сафарян: Армения переходит к политике «ни-ни»
Армения переходит во внешнеполитическом курсе к политике «ни-ни» – ни Таможенный союз, ни ЕС. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами секретарь партии «Наследие» Степан Сафарян.
«Ни Таможенный союз, ни Евросоюз, поскольку эти векторы связаны со сложностями. Для Армении это период тайм-аута как во внешней политике, так и в плане внутриполитических проблем», - сказал С.Сафарян.
Как отметил С.Сафарян, такая же ситуация царит и во внутриполитической жизни страны. «Формируемое новое правительство – это правительство олигархии, которое не сможет преодолеть груз скопившихся проблем, тем более что на внешнем фронте ожидаются бурные развития», - сказал С.Сафарян.
Обратившись к началу нового этапа переговоров с Евросоюзом, Степан Сафарян отметил, что восстановить переговоры на внешнем фронте будет нелегко.