Ս. Սաֆարյան. Նոր կառավարությունն օլիգարխիայի կառավարություն է
«Հայաստանի նորանշանակ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի ձևավորած նոր կառավարությունն օլիգարխիայի կառավարություն է»,- լրագրողների հետ հանդիպմանը, խոսելով ներքաղաքական զարգացումների մասին, նման կարծիք «Ժառանգություն» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Ստյոպա Սաֆարյանը:
Նախարարների զգալի մասը, շարունակեց խոսքը Ս. Սաֆարյանը, հարում են խոշոր գործարարների շրջանակին և այդ առումով ուշագրավ է նրանց առջև դրված խնդիրները.
«Նոր կառավարության խնդիրն է ապահովել տնտեսության աճ, վերականգնել հասարակության վստահությունը և վարել արտաքին քաղաքականություն. Սա նշանակում է մի բան` փողեր բերեք Հայաստանի տնտեսության համար, շարունակեք բարեփոխումներ կատարել` հասարակության վստահությունը վերականգնելու համար»,- ասաց Ս. Սաֆարյանը` հավաստիացնելով, որ նոր կառավարությունը չի կարող այս հարցերը լուծել:
Խոսելով ԱԺ նախագահ ընտրությանը ԲՀԿ-ի պահվածքի վերաբերյալ` Ս. Սաֆարյանն ասաց, որ պետք չէ ԲՀԿ-ին մեղադրել որևէ հարցում:
ԲՀԿ-ն, Ս. Սաֆարյանի խոսքով, երբեք ամբողջական իշխանափոխություն չի պահանջել և Գագիկ Ծառուկյանն էլ ասել է, որ իրենք այլընտրանք են, ոչ թե` ընդդիմություն.
«ԱԺ նախագահի ընտրության հարցում պետք է նշել, որ չի կարող մի բան շարունակվել, եթե չկա միասնական օրակարգ, ընդհանուր պահանջներ»,- ասաց նա` ավելացնելով, որ կողմերը տարբեր ժամանակներում տարբեր հայտարարություններ են արել, որոնք տարբեր մոտեցումներ են արտացոլել:
Ինչ վերաբերում է «Օրինաց երկրի»` ընդդիմության դաշտում հայտվելուն, ապա Ս. Սաֆարյանը նկատեց, որ ընդդիմադիր դաշտում ազատ տեղեր շատ կան:
«Ընդդիմություն դառնալու ցանկություն ոչ ոք այսօր չունի, ազատ տեղեր շատ կան: ՕԵԿ-ից ի՞նչ ընդդիմություն. Արթուր Բաղդասարյանը դուրս է եկել կոալիցիայից` խորհրդարանական և նախագահական ընտրությունների համար»,- եզրափակեց խոսքը Ս. Սաֆարյանը:

Степан Сафарян: Новое правительство неспособно решить поставленные задачи
Значительная часть министров нового правительства Армении – крупные предприниматели. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами секретарь партии «Наследие» Степан Сафарян, касаясь внутриполитических развитий в стране.
По словам С.Сафаряна, многие члены сформированного премьер-министром Овиком Абрамяном нового кабинета связаны с олигархией и в данном контексте поставленная перед ними задача довольно интересна.
«Задачей нового правительства является обеспечение экономического роста, восстановление общественного доверия и внешняя политика. Это значит одно – привлекайте деньги в экономику Армению, продолжайте осуществлять реформы для восстановления доверия общества», - заявил С.Сафарян.
Как отметил секретарь партии «Наследие», новое правительство неспособно решить эти задачи.
Обратившись к позиции партии «Процветающая Армения» во время выборов председателя парламента, С.Сафарян заявил, что не следует обвинять эту политическую силу ни в чем.
По словам С.Сафаряна, «Процветающая Армения» никогда не требовала полной смены власти, и ее лидер Гагик Царукян заявлял, что партия является альтернативой, а не оппозицией.
«В вопросе избрания спикера Национального Собрания следует отметить, что сотрудничество не может продолжаться вечно, если нет совместной повестки и общей задачи, если стороны публично выступают с различными заявлениями», - сказал С.Сафарян.
Что касается перехода партии «Оринац еркир» в оппозицию, то Степан Сафарян отметил, что в оппозиционном поле достаточно свободного места.
«Сегодня ни у кого нет желания становиться оппозицией, свободных мест много. Какая оппозиция из партии «Оринац еркир»? Артур Багдасарян вышел из коалиции из-за предстоящих парламентских и президентских выборов», - резюмировал Степан Сафарян.