Ուխտագնացություն` սահմանամերձ Այգեպար. Կրակոցները չեն դադարել 40 րոպե
Այսօր սահմանամերձ Այգեպար գյուղում շարունակվեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի նախաձեռնությամբ և Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանի առաջնորդությամբ դեպի Տավուշի մարզի սահմանամերձ գյուղեր ուխտանգուցությունը:
Այգեպարի միջնակարգ դպրոց լրագրողների ու ուխտավորների ժամանումից րոպեներ անց հակառակորդը խախտեց հրադադարի ռեժիմը, ինչի հետևանքով դպրոցի բակում նախատեսված միջոցառումը տեղափոխվեց ավելի անվտանգ տարածք:
«Հիմա դուք ականատեսն եք լինում հենց այն իրավիճակին, որում ապրում է այս ժողովուրդը: Մենք եկել ենք այստեղ, որ շնորհակալություն հայտնենք սահմանապահ ժողովրդին և վստահեցնենք, որ, այո, մենք այստեղ կլինենք ոչ միայն հիմա, այլև` այն ժամանակ, եթե Աստված չանի, կրակոցներն ավելի ինտենսիվ լինեն: Իսկ մինչ այդ` ժամանական է, որ մենք կրկին քրտինք թափենք մեր երկրի համար»,- ասաց Շամշադինի տարածաշրջանի հոգևոր հովիվ Տեր Արամ քահանա Միրոզյանը:
Aysor.am-ի թղթաիկիցը հաղորդում է, որ լրագրողների` գյուղում եղած 40 րոպեի ընթացքում կրակոցները շարունակվում էին: Բնակիչների խոսքով` այսօրվա առաջին կրակոցները եղել են գյուղի հանդում աշխատող տրակտորի ուղղությամբ:

Azerbaijani troops continue to fire at Aygepar border village
This morning Azerbaijani troops opened fire on Aygepar border village in Tavush province of Armenia, according to the correspondent of Aysor.am who along with group of reporters and Bishop Bagrat Galstian is touring border villages of Tavush.
The shooting began when a meeting of local residents with the reporters was underway in the school yard. The Azerbaijani armed forces also fired at farm machinery during agricultural work. No one was injured.
The villagers even joked they are used to such things and see nothing unusual in them, while children could name the type of arms from which the shots were fired.
“You are witnessing the situation, in which these people live. We came here to thank the residents of border villages and assure them that we will always be at their side,” said priest Aram Mirzoyan, spiritual head of Shamshadin region of the Tavush Diocese of the Armenian Apostolic Church.
A group of reporters also visited Nerkin Karmiraghbyur village where shots were fired last evening and night.