Ուխտագնացություն` սահմանամերձ Այգեպար. Կրակոցները չեն դադարել 40 րոպե
Այսօր սահմանամերձ Այգեպար գյուղում շարունակվեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի նախաձեռնությամբ և Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանի առաջնորդությամբ դեպի Տավուշի մարզի սահմանամերձ գյուղեր ուխտանգուցությունը:
Այգեպարի միջնակարգ դպրոց լրագրողների ու ուխտավորների ժամանումից րոպեներ անց հակառակորդը խախտեց հրադադարի ռեժիմը, ինչի հետևանքով դպրոցի բակում նախատեսված միջոցառումը տեղափոխվեց ավելի անվտանգ տարածք:
«Հիմա դուք ականատեսն եք լինում հենց այն իրավիճակին, որում ապրում է այս ժողովուրդը: Մենք եկել ենք այստեղ, որ շնորհակալություն հայտնենք սահմանապահ ժողովրդին և վստահեցնենք, որ, այո, մենք այստեղ կլինենք ոչ միայն հիմա, այլև` այն ժամանակ, եթե Աստված չանի, կրակոցներն ավելի ինտենսիվ լինեն: Իսկ մինչ այդ` ժամանական է, որ մենք կրկին քրտինք թափենք մեր երկրի համար»,- ասաց Շամշադինի տարածաշրջանի հոգևոր հովիվ Տեր Արամ քահանա Միրոզյանը:
Aysor.am-ի թղթաիկիցը հաղորդում է, որ լրագրողների` գյուղում եղած 40 րոպեի ընթացքում կրակոցները շարունակվում էին: Բնակիչների խոսքով` այսօրվա առաջին կրակոցները եղել են գյուղի հանդում աշխատող տրակտորի ուղղությամբ:

Азербайджанские ВС продолжают обстреливать приграничное село Айгепар
Вооруженные силы Азербайджана сегодня утром открыли огонь в направлении приграничного села Айгепар в Тавушской области Армении. Об этом сообщает с места корреспондент Aysor.am, который в числе группы журналистов во главе с епископом Багратом Галстяном совершает поездку по приграничным селам Тавушской области.
Стрельба раздалась в момент, когда местные жители во дворе школы встречались с журналистами. Азербайджанские силы стреляли также по сельскохозяйственной технике в ходе работ на полях. Жертв и раненых нет.
Сельчане шутили, что они уже привыкли к этому и ничего необычного в этом нет, а дети даже называли вид оружия, из которого велась стрельба.
«Сейчас вы стали очевидцами ситуации, в которой живет этот народ. Мы пришли сюда, чтобы поблагодарить жителей приграничных сел и заверить, что мы мы всегда будем рядом с вами», - заявил духовный настоятель Шамшадинского района Тавушской епархии ААЦ, иерей Арам Мирзоян.
Группа журналистов побывала также в селе Неркин Кармирахбюр, где вчера вечером и в ночное время суток также звучала стрельба.