Գալուստ Սահակյանն այցելեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունել է ՀՀ Ազգային ժողովի նորընտիր նախագահ Գալուստ Սահակյանին: Շնորհավորելով Գալուստ Սահակյանին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու առիթով` Նորին Սրբությունն արգասաբեր գործունեություն է մաղթել նրան: Այս մասին հայտնում են Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգից:
Անդրադառնալով ժողովրդի առջև ծառացած բազմաբնույթ մարտահրավերներին` Վեհափառ Հայրապետը վստահություն է հայտնել, որ Ազգային ժողովի նախագահը և Աժ պատգամավորները, լինելով ժողովրդի ձգտումների ու սպասումների արտահայտողը, պետության և ժողովրդի շահի բարձր գիտակցությամբ, օրենսդրական կարգավորումներով բարի արդյունքներ պիտի ապահովեն երկրի առաջընթացի, ժողովրդի արժանապատիվ և բարօր կյանքի կերտման ճանապարհին:
Զրույցի ընթացքում մասնավոր անդրադարձ է կատարվել Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու և ՀՀ Ազգային ժողովի հարաբերություններին, ինչպես նաև Հայ Եկեղեցու` որպես ազգային բացառիկ կառույցի համախմբող դերակատարությանը: Այս առիթով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր գոհունակությունն է հայտնել Հայ Եկեղեցու և ՀՀ Ազգային ժողովի միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցության համար:
ՀՀ ԱԺ նորընտիր նախագահը, իր հերթին բարձր գնահատելով Հայոց Եկեղեցու դերակատարությունն ազգային կյանքում, անհրաժեշտ նկատեց համատեղ ջանքերի ներդրումը` հայ ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման համար: Ամենայն Հայոց Հայրապետն ու ԱԺ նախագահը կարևորել են Մայր Աթոռի և ՀՀ Ազգային ժողովի հետագա համագործակցությունը:

Catholicos of All Armenians Karekin II received today the Armenian parliamentary speaker Galust Sahakian in the Mother See of Holy Etchmiadzin, according to the information services of the Mother See of Holy Etchmiadzin.
Karekin II congratulated Galust Sahakian on his election as speaker of the parliament and wished him fruitful activity.
During a conversation, Karekin II and Galust Sahakian discussed relations between the Armenian Apostolic Church and the National Assembly as well as the consolidating role of the Armenian Church as an exclusively national structure. In this connection Catholicos of All Armenians expressed his satisfaction with efficient cooperation between the Armenian parliament and the Armenian Apostolic Church.
Galust Sahakian highly appreciated the role of the Armenian Apostolic Church in the country’s national life, stressing the need for joint efforts to overcome the challenges facing the Armenian people. Catholicos Karekin II and NA Speaker Galust Sahakian underlined the importance of further cooperation.