Գալուստ Սահակյանն այցելեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունել է ՀՀ Ազգային ժողովի նորընտիր նախագահ Գալուստ Սահակյանին: Շնորհավորելով Գալուստ Սահակյանին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու առիթով` Նորին Սրբությունն արգասաբեր գործունեություն է մաղթել նրան: Այս մասին հայտնում են Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգից:
Անդրադառնալով ժողովրդի առջև ծառացած բազմաբնույթ մարտահրավերներին` Վեհափառ Հայրապետը վստահություն է հայտնել, որ Ազգային ժողովի նախագահը և Աժ պատգամավորները, լինելով ժողովրդի ձգտումների ու սպասումների արտահայտողը, պետության և ժողովրդի շահի բարձր գիտակցությամբ, օրենսդրական կարգավորումներով բարի արդյունքներ պիտի ապահովեն երկրի առաջընթացի, ժողովրդի արժանապատիվ և բարօր կյանքի կերտման ճանապարհին:
Զրույցի ընթացքում մասնավոր անդրադարձ է կատարվել Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու և ՀՀ Ազգային ժողովի հարաբերություններին, ինչպես նաև Հայ Եկեղեցու` որպես ազգային բացառիկ կառույցի համախմբող դերակատարությանը: Այս առիթով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր գոհունակությունն է հայտնել Հայ Եկեղեցու և ՀՀ Ազգային ժողովի միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցության համար:
ՀՀ ԱԺ նորընտիր նախագահը, իր հերթին բարձր գնահատելով Հայոց Եկեղեցու դերակատարությունն ազգային կյանքում, անհրաժեշտ նկատեց համատեղ ջանքերի ներդրումը` հայ ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման համար: Ամենայն Հայոց Հայրապետն ու ԱԺ նախագահը կարևորել են Մայր Աթոռի և ՀՀ Ազգային ժողովի հետագա համագործակցությունը:

Католикос всех армян Гарегин II пожелал успехов новому спикеру парламента
Сегодня в Первопрестольном Святом Эчмиадзине Католикос всех армян Гарегин Второй принял председателя Национального Собрания Армении Галуста Саакяна. Об этом сообщает пресс-канцелярия Первопрестольного Св. Эчмиадзина.
Поздравив Галуста Саакяна с избранием на должность спикера парламента, Гарегин Второй пожелал ему плодотворной работы.
В ходе беседы Католикос всех армян обсудил со спикером парламента отношения между Армянской Апостольской церковью и Национальным Собранием, а также консолидирующую роль Армянской церкви как исключительной национальной структуры. В данном контексте Католикос всех армян выразил удовлетворение эффективным сотрудничеством, сформировавшимся между парламентом Армении и ААЦ.
Спикер парламента Армении Галуст Саакян в свою очередь высоко оценив роль ААЦ в национальной жизни республики, отметил необходимость совместных усилий для преодоления вставших перед армянским народом вызовов. Католикос всех армян и спикер Национального Собрания подчеркнули важность дальнейшего сотрудничества.