Մամիկոն Խոջոյանի ընտանիքն ապրում է ծանր սոցիալական պայմաններում
Ադրբեջանական գերությունից սարսափելի խոշտանգումներով մարտի 4-ին Հայաստան վերադարձած 77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանի առողջական վիճակում դրական փոփոխություններ չկան: Այս մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Մամիկոն Խոջոյանի որդին՝ Հայկազ Խոջոյանը՝ ընդգծելով, որ սրան զուգահեռ իրենց ընտանիքը չափազանց ծանր սոցիալական վիճակում է.
«Այս ընթացքում մեզ գումարով օգնող չի եղել: Միակ ֆինանսական եկամուտը հորս թոշակն ա ու մեկ էլ ախպերս արտերկրում ա՝ մի քիչ գումար ա ուղարկում, բայց այդ ամբողջը հազիվ հորս դեղերին ա հերիքում: Իսկ իրեն հատուկ խնամք ա պետք»,- ասաց Հայկազ Խոջոյանը՝ ավելացնելով, որ ինքն էլ չի կարող աշխատել, քանի որ հենց տանից թեկուզ կարճ ժամանակով դուրս է գալիս՝ հայրը անհանգստանում է.
«Ինքը մենակ ինձ ա ճանաչում, հենց կողքից գնում եմ՝ սկսում ա ինձ փնտրել, անհանգստանում ա: Դրա համար էլ միակ բանը, որ կարում եմ անեմ, հավ պահելն ա ու մեկ էլ մեր բակի մի պուճուր այգին: Բայց այսպես էլ չի կարա մնա: Ես պետք ա մի ինչ-որ միջոց ունենամ, որ իրան պահեմ, չէ՞»,- ասաց Հայկազ Խոջոյանը:
Նշենք, որ վերջին ամսվա ընթացքում Տավուշի մարզի Առողջապահության նախարարության բուժվարչության միջնորդությամբ Մամիկոն Խոջոյանին պարբերաբար այցելում են բժշկական բրիգադներ:
Հիշեցնենք, որ 77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանը Տավուշի մարզի Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղից է: Այս տարվա հունվարի 28-ին նա պատահաբար հայտնվել է ադրբեջանական կողմում, որտեղ ենթարկվել է խոշտանգումների ու Հայաստան վերադարձվել մարտի 4-ին:

Семья Мамикона Ходжояна живет к крайней нужде
В состояние здоровья возвращенного 4 марта Азербайджаном Армении 77-летний Мамикона Ходжояна позитивной динамики не наблюдается. Об этом в беседе с корреспондентом Aysor.am заявил сын Мамикона Ходжояна – Айказ Ходжоян.
Вместе с тем он подчеркнул, что семья находится в крайне тяжелом социальном положении.
«В течение всего этого периода нам никто не оказывал финансовую помощь. Единственный доход семьи – это пенсия отца. Один из братьев находится заграницей, он помогает нам, однако этих денег едва хватает на лекарства для отца. А ему нужен особый уход», - сказал Айказ Ходжоян.
Он отметил, что не может оставить отца одного, поскольку тот узнает только его и начинает искать и беспокоится, когда не находит. «Он узнает только меня, как только я отхожу куда-нибудь, начинает искать меня и беспокоится. Поэтому, единственное, чем я могу заниматься – это обрабатывать землю в небольшом саду и разводить кур. Но так продолжаться не может, я должен зарабатывать какие-то деньги, чтобы содержать отца», - сказал А.Ходжоян.
Отметим, что за последний месяц при содействии медицинского управления Тавушской области Минздрава Армении Мамикона Ходжояна регулярно посещают медицинские бригады.
Напомним, житель села Верин Кармирахпюр Тавушской области Армении Мамикон Ходжоян оказался на азербайджанской территории 28 января текущего года. 4 марта он был передан Армении в крайне тяжелом состоянии. На его теле были обнаружены многочисленные следы насилия, огнестрельное ранение.