Հովիկ Աբրահամյանը` հայ-թուրքական արձանագրությունների մասին
ՀՀ նորանշանակ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին հայ-թուրքական արձանագրությունների մասին հարց ուղղեց պատգամավոր Խաչատուր Քոքոբելյանը` նկատելով, որ Կառավարության ծրագրում ոչ մի խոսք չկա արձանագրությունների վերաբերյալ:
Ի պատասխան վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ասաց, որ արձանագրությունները ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի լիազորությունների շրջանակում է:
«Ես համոզված եմ, որ արձանագրությունների ստորագրումը ճիշտ էր այն առումով, մենք ակնկալում էինք Թուրքիայի Մեծ ժողովի կողմից արձանագրությունների վավերացում, ինչը հնարավորություն կտար Հայաստանին միանգանից դուրս գալ Եվրոպա»,- ասաց Հ. Աբրահամյանը:
Պատմությունը, շարունակեց խոսքը վարչապետը, ցույց է տալիս, որ Թուրքիայի հետ պետք է միշտ զգույշ և զգոն լինել.
«Կարծես թե այս առումով մեր ակնկալիքները դեռ չեն ավարտվել, մենք հույս ունենք և ես համոզված եմ, որ ապագայում, եթե արձանագրությունները չվավերացվեն Թուրքիայի կողմից, ապա ՀՀ Նախագահը որոշում կկայացնի»:

Премьер-министр Армении – об армяно-турецких протоколах и их ратификации
Сегодня в ходе представления Национальному Собранию Армении правительственной программы депутат Хачатур Кокобелян направил вопрос премьер-министру Овику Абраамяну относительно армяно-турецких протоколов, отметив, что в программе правительства об этом нет речи.
В ответ премьер-министр Овик Абраамян заявил, что армяно-турецкие протоколы находятся в рамках полномочий президента Армении Сержа Саргсяна.
«Я уверен, что подписание протоколов было правильным в том плане, что мы ожидали от Великого национального собрания Турции их ратификации, что дало бы возможность Армении выхода к Европе», - сказал О.Абраамян.
Как отметил премьер, история демонстрирует, что в отношениях Турцией всегда нужно проявлять бдительность и осторожность.
«Кажется, в этом смысле наши надежды пока не исчезли, мы все еще надеемся, и я уверен, что если протоколы не будут ратифицированы Турцией в будущем, то президент Армении примет решение», - заявил Овик Абраамян.